MUSIC SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE
Recommended Videos
Michigan Lottery Stage National Recording Artists
Friday, August 31
5:30 p.m. Stewart Francke (Singer/Songwriter)
7:00 p.m. Sean Forbes (Hip-Hop/Rap)
8:00 p.m. Mayer Hawthorne & The County (Soul)
10:00 p.m. G Love & Special Sauce (Alternative)
Saturday, September 1
5:00 p.m. 50 Amp Fuse (Cover Band)
7:00 p.m. Beatlemania Live (Beatles Cover)
9:30 p.m. R.E.O. Speedwagon (Soft Rock)
Sunday, September 2
4:00 p.m. Kelleigh Bannen (Country/Soul)
5:00 p.m. High Valley (Country)
6:00 p.m. Travis Tritt (Country)
8:00 p.m. The Dunwells (Acoustic Rock)
9:30 p.m. The Guess Who (Rock)
Monday, September 3
3:00 p.m. Pistol Day Parade (Grunge Rock)
4:30 p.m. Saving Abel (Rock)
5:15 p.m. Theory of a Deadman (Rock)
7:15 p.m. Larry Lee & Back in the Day Band (Funk)
8:15 p.m. Morris Day & The Time (Funk/Pop)
Soaring Eagle Casino & Resort Stage
Friday, August 31
11:00 a.m. to noon Teddy Richards (Indie/Acoustic)
12:30 to 1:30 p.m. Bobby & James (Duo)
2:00 to 3:00 p.m. Saturday (Rock)
3:30 to 4:30 p.m. Detroit Ditch Diggers (Alternative Country)
5:00 to 6:00 p.m. Candy Band (Pop)
6:30 to 7:30 p.m. Whistle Stop Review (Americana)
8:00 to 9:00 p.m. Back Forty (Funkgrass)
9:30 to 11:00 p.m. Persuasion (Pop)
Saturday, September 1
11:00 a.m. to noon Kaylyn Pace Band (Country)
12:30 to 1:30 p.m. Casual Smile (Classic Rock)
2:00 to 3:00 p.m. Bowery Kings (Classic Rock)
3:30 to 4:30 p.m. Katie Grace (Alternative Country)
5:00 to 6:00 p.m. Big Pappa & The Machine (Rockin' Soul)
6:30 to 7:30 p.m Julianne & The Rogues (Country)
8:00 to 9:00 p.m. Longneck Strangler (Country)
9:30 to 11:00 p.m. Annabelle Road (Country)
Sunday, September 2
11:00 a.m. to noon Cass Dufrin (Folk/Rock)
12:30 to 1:30 p.m. The Robin Moore Band (Roots)
2:00 to 3:00 p.m. Joey Vee (Country)
3:30 to 4:30 p.m. Waycross Georgia Farmboys (Alternative Pop)
5:00 to 6:00 p.m. American Mars (Americana)
6:30 to 7:30 p.m. Doop & The Inside Outlaws (Alternative Country)
8:00 to 9:00 p.m. Trip N' Dixie (Rock)
9:30 to 11 p.m. Gunnar & The Grizzly Boys (Country)
Monday, September 3
11 a.m. to noon Motor Honey (Rock)
12:30 to 1:30 p.m. Taylor Fernandez (Pop)
2:00 to 3:00 p.m. Black Irish (Rock/Soul)
3:30 to 4:30 p.m. David Shelby (Country)
5:00 to 6:00 p.m. Dutch Pink (Rock)
6:30 to 7:30 p.m. Barbara Payton (Rock)
8:00 to 9:00 p.m. Orbitsuns (Rockabilly)
Citizens Bank Stage
Friday, August 31
11:00 a.m. to Noon Stop Look & Listen
12:30 to 1:30 p.m. Cliff Gracey (Singer/Songwriter)
2:00 to 3:00 p.m. Near – Ayoub (Flute & Guitar)
3:30 to 4:30 p.m. Jimmy McDuff
5:00 to 6:00 p.m. Garrett Borns (Alternative Pop)
6:30 to 7:30 p.m. Detroit Saxophone Quartet
8:00 to 9:30 p.m. The Hope Orchestra (Acoustic Rock)
Saturday, September 1
11:00 a.m. to Noon Maggie McIlroy
12:30 to 1:30 p.m. Those Willows (Indie/Folk)
2:00 to 3:00 p.m. Motor City Brass Quintet
3:30 to 4:30 p.m. Britney Stoney (Neo Soul)
5:00 to 6:00 p.m. Near Wind Quartet
6:30 to 7:30 p.m. Frankie D'Angelo (Singer/Songwriter)
8:00 to 9:30 p.m. The Marvins
Sunday, September 2
11:00 a.m. to Noon The Autumn Olives (Indie)
12:30 to 1:30 p.m. Jan Krist & Jim Bizer (Singer/Songwriters)
2:00 to 3:00 p.m. Near – Ayoub (Flute & Guitar)
3:30 to 4:30 p.m. John D Lamb (Singer/Songwriter)
5:00 to 6:00 p.m. Golden Rain (Marimbas)
6:30 to 7:30 p.m. Cecilia St. King (Peace Troubador)
8:00 to 9:30 p.m. Michele Ramo (Classical Guitar Trio)
Monday, September 3
11:00 a.m. to Noon Bobby & James (Duo)
12:30 to 1:30 p.m. SC Strings
2:00 to 3:00 p.m. Song of the Lakes
3:30 to 5:00 p.m. Stella (Americana)
Ford Focus Stage
Friday, August 31
11:00 a.m. to Noon Sean Z (Pop Rock)
12:30 to 1:30 p.m. Collin Sylvester (Alternative)
2:00 to 3:00 p.m. A Day's Ride (Rock)
3:30 to 4:30 p.m. Chase Engel Band (Alternative)
5:00 to 6:00 p.m. Joe Hertler & The Rainbow Seekers (Alternative)
6:30 to 7:30 p.m. Jiva (Alternative)
8:00 to 9:00 p.m. Otto Vector (Pop Rock)
9:30 to 11:00 p.m. Killer Flamingos (Pop)
Saturday, September 1
11:00 a.m. to Noon Josh Smith (Alternative Pop)
12:30 to 1:30 p.m. Urban Nomads (Rock)
2:00 to 3:00 p.m. Tom Butwin (Alternative)
3:30 to 4:30 p.m. The Orange Marsupials (Pop/Rock/Funk)
5:00 to 6:00 p.m. Brae (Alternative)
6:30 to 7:30 p.m. The Hounds Below (Alternative)
8:00 to 9:15 p.m. The Sights (Classic Rock)
9:45 to 11:00 p.m. Dirty Americans (Modern Rock)
Sunday, September 2
11:00 a.m. to Noon Abigail Stauffer (Singer/Songwriter)
12:30 to 1:30 p.m. I Love Lightning Bugs (Alternative)
2:00 to 3:00 p.m. Wally Dogger (Alt Pop)
3:30 to 4:30 p.m. Julie Haven (Alternative)
5:00 to 6:00 p.m. Michael Bermudez (Pop/Rock)
6:30 to 7:30 p.m. Call Marvin (Alternative)
8:00 to 9:00pm Half Light Music (Alternative)
9:30 to 11:00 p.m. The Infatuations (Pop/Rock/Funk)
Monday, September 3
11:00 a.m. to Noon Cheyenne Goff (Pop/Rock)
12:30 to 1:30 p.m. Gasoline Gypsy (Indie/Rock)
2:00 to 3:00 p.m. Joe Jaber and The Last Divide (Rock)
3:30 to 4:30 p.m. Gia Warner (Rock)
5:00 to 6:00 p.m. Royal Hoax (Alternative)
6:30 to 7:30 p.m. 60 Second Crush (Rock)
8:00 to 9:00 p.m. Eliza Neals (Rock, Soul)
International Stage
Friday, August 31
11:30 a.m. to 1:00 pm Sui Generous
1:30 to 3:00 p.m. Dance Dance Dance
3:30 to 4:30pm Musique Afrique
5:00 to 6:30 p.m. Deep See Sound System
7:00 to 8:30 p.m. Reggae Explosion
9:00 to 10:30 p.m. A Night At The Tropicana (Afro-Cuban)
Saturday, September 1
11:30 a.m. to 1:00 pm Robbie Williams Trio
1:30to 3:00 p.m. Ara Topouzian
3:30 to 4:30pm Special Exhibition form Jazzercise Royal Oak Fitness Center
5:00 to 6:30 p.m. Kasturi Paigude (Music Of India)
7:00 to 8:30 p.m. La Chispa & Company (LK) (Flamenco/Dance)
9:00 to 10:30 p.m. Polish Muslim (Polka Rock)
Sunday, September 2
9:30 a.m. to 11:00 p.m. Arise! Worship with Royal Oak First United Methodist Church
11:30 a.m. to 1:00 pm Monsieur Guillaume & The Zydeco Hep Cats
1:30to 3:00 p.m. Nadanta Indian Dancers
3:30 to 4:30pm Special Exhibition form Jazzercise Royal Oak Fitness Center
5:00 to 6:30 p.m. Shangrila (Chinese)
7:00 to 8:30 p.m. RaionTaiko (Japanese Drum)
9:00 to 10:30 p.m. Sin Hielo (Latin/Jazz/Rock)
Monday, September 3
11:30 a.m. to 1:00 pm World Jazz Trio
1:30 to 3:00 p.m. Kidz Klez of Michigan (Klezmer)
3:30 to 5:00pm October Babies
5:30 to 7:00 p.m. The Wild Sullies (World Rock)
7:30 to 9:00 p.m. Bobby & James
Budweiser Stage
Friday, August 31
11:30 to 12:30 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
1:00 to 2:30 p.m. Bobby & James (Duo)
3:00 to 4:00 p.m. Names Unlisted (Rock)
4:30 to 5:30 p.m. Zerapath (Rock)
6:00 to 7:00 p.m. Bus 21 (Alternative Pop)
7:30 to 9:00 p.m. Mayaeni (Rock/Soul)
9:30 to 11:00 p.m. Carolyn Striho Group (Pop)
Saturday, September 1
11 a.m. to Noon Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 to 1:30 p.m. The Blue Pigs
2 to 3 p.m. Dig A Phony
3:30 to 4:30 p.m. Soul Core
5 to 6 p.m. Kaleido
6:30 to 7:30 p.m. The Cult Heroes (Rock)
8:00 to 9:00p.m. Broadzilla (Hard Rock Chicks)
9:30 to 11 p.m. The Howling Diablos (Funk'n Soul)
Sunday, September 2
11 a.m. to Noon Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 to 1:30 p.m. Shoe (Indie Rock)
2:00 to 3:00 p.m. Remainder 5 (Eclectic)
3:30 to 4:30 p.m. Rock It Science
5:00 to 6:00 p.m. Citizen Zero (Alterbatuve Rock)
6:30 to 7:30 p.m. The Ruiners (Motor City Rock)
8:00 to 9:00 p.m. Amy Gore & Her Valentines (Detroit Rock Royalty)
9:30 to 11 p.m. The Twistin' Tarantulas (Rock-a-Billy)
Monday, September 3
11 a.m. to Noon Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
12:30 to 1:30 p.m. The Insyderz (Punk/Ska)
2:00 to 3:00 p.m. Soul Hustler (Rock'n Soul)
3:30 to 4:30 p.m. Grievous Angel (Americana Rock)
5:00 to 6:00 p.m. Pasman's Super Session (Blues /Rock)
6:30 to 7:30 p.m. The Jill Jack Band (Folk Rock)
8:00 to 9:00 p.m. The Reefermen (Funk'n Rock)
Pepsi Stage
Friday, August 31
11 a.m. to Noon Tricia Moore Quartet
12:30 to 1:30 p.m. The Swank Club (Caribbean/Pop/Jazz)
2:00 to 3:00 p.m. Partners in Time (InstrumentalJazz/R&B)
3:30 to 4:30 p.m. Dymond Harding (Pop R&B)
5:00 to 6:00 p.m. T Money Greens Roadwork (R&B/Soul/Funk)
6:30 to 7:30 p.m. O.T.I.S. (Out There In Space) (Space Funk)
8:00 to 9:00 p.m. Priscilla Price (R&B/Soul)
9:30 to 11 p.m. Larry Lee & The Back In the Day Band (R&B/Soul/Funk)
Saturday, September 1
12:30 to 1:30 p.m. Dal Bouey (Hi-Energy Dance Variety)
2:00 to 3:00 p.m. Torch With a Twist (Family-Friendly Vaudeville/Burlesque)
3:30 to 4:30 p.m. Katrina Carson (R&B)
5:00 to 6:00 p.m. J. Canady and The Soul Nyce Band (Neo Soul/R&B)
6:30 to 7:30 p.m. The Zamar Jazz Band (Smooth Jazz)
8:00 to 9:00 p.m. Soul Preacha's feat. Marcus Cole & Mark A'lleven (Soul/R&B)
9:30 to 11 p.m. Thornetta Davis (R&B/Soul/Blues)
Sunday, September 2
11:00 a.m. to Noon Paul Miles (Blues)
12:30 to 1:30 p.m. Big Ray and the Motor City Kings (Blues/Soul/Motown)
2:00 to 3:00 p.m. Rev. Marc Falconberry (Blues/Rock)
3:30 to 4:30 p.m. Bobby Murray Band (Blues)
5:00 to 6:00 p.m. The Bugs Beddow Band (R&B/Classic Rock)
6:30 to 7:30 p.m. Yancyy (Smooth Jazz/Funk)
8:00 to 9:00 p.m. Inohs Sivad & Friends (R&B/Soul/Jazz)
9:30 to 11:00 p.m. Hotsauce (Modern Pop/R&B)
Monday, September 3
11:00 a.m. to Noon Gwenyth Hayes (Soul/Jazz)
12:30 to 1:30 p.m. Tumbao Bravo (Latin Jazz)
2:00 to 3:00 p.m. Dave Sharp's Secret Seven (Latin & World Jazz)
3:30 to 4:30 p.m. The Brothers Groove (Jazz/Funk/Blues/Soul)
5:00 to 6:00 p.m. Sheila Landis featuring Rick Matle (Jazz)
6:30 to 7:30 p.m. Charles & Gwen Scales (R&B/Soul/Jazz)
8:00 to 9:00 p.m. Laith al Saadi (Blues Rock)
Oakland County Parks Kids Stage
Friday, August 31
11:00 a.m. Puppet Show: Billy Goats Gruff
11:30 a.m. Chautauqua Express Concert
Noon Cool Tricks & Funny Stuff
12:30 p.m. Chautauqua Express Concert
1:00 p.m. Rosco the Clown
1:30 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
2:00 p.m. - 4:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Laugh it Up with Rosco
4:30 p.m. Chautauqua Express Concert
5:00 p.m. Ventriloquist Vikki Green
5:30 p.m. Pure Imagination Magic Show
6:00 p.m. Rosco the Clown
6:30 p.m. Chautauqua Express Concert
7:00 p.m. Vikki's Wild & Funny Friends
7:30 p.m. Laugh it Up with Rosco
8:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
Saturday, September 1
11:00 a.m. Pure Imagination Magic
11:30 a.m. Puppet Show: Jo-Jo Fish
Noon Ventriloquist Vikki Green
12:30 p.m. Magic with Randy
1:00 p.m. Chautauqua Express Concert
1:30 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
2:00 p.m. - 4:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Mysterious Illusions
4:30 p.m. Chautauqua Express Concert
5:00 p.m. Puppet Show: Punch & Judy
5:30 p.m. Dog Gone Mystery
6:00 p.m. Magic with Randy
6:30 p.m. Puppet Show: Jo-Jo Fish
7:00 p.m. Pure Imagination Magic
7:30 p.m. Chautauqua Express Concert
8:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
Sunday, September 2
11:00 a.m. Pure Imagination Magic Show
11:30 a.m. Mysterious Illusions
Noon Puppet Show: King's Dinner
12:30 p.m. Rosco the Clown
1:00 p.m. Ventriloquist Vikki Green
1:30 p.m. Puppet Show: Billy Goats Gruff
2:00 p.m. - 4:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Laugh It Up With Rosco
4:30 p.m. Vikki's Wild & Funny Friends
5:00 p.m. Magic with Randy
5:30 p.m. Harpbeat Music Concert
6:00 p.m. Pure Imagination Magic Show
6:30 p.m. Dog gone Mystery
7:00 p.m. Rosco the Clown
7:30 p.m. Splash-Tastic Musical Revue
8:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
Monday, September 3
11:00 a.m. Cool Tricks & Funny Stuff
11:30 a.m. Magic with Randy
Noon Harpbeat's Musical Revue
12:30 p.m. Pure Imagination Magic
1:00 p.m. Kid's Music Concert
1:30 p.m. Mysterious Illusions
2:00 p.m. - 4:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music
4:00 p.m. Cool Tricks & Funny Stuff
4:30 p.m. Splash-Tastic Musical Revue
5:00 p.m. Magic with Randy
5:30 p.m. Harpbeat Music Concert
6:00 p.m. Mysterious Illusions
Made In Detroit Stage
Friday, August 31
11:00 a.m. to 1:00 p.m. Billy & Sarana (Americana)
1:00 to 5 p.m. "Detroit's got Talent" Karaoke
5:00 to 7:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
7:00 to 9:00p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 to 11:00p.m. Electronic Music
Saturday, September 1
11:00 a.m. to 1:00 p.m. Bobby & James (Duo)
1:00 to 5 p.m. "Detroit's got Talent" Karaoke
5:00 to 7:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
7:00 to 9:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 to 11:00 p.m. Electronic Music
Sunday, September 2
11:00 a.m. to 1:00 p.m. Maggie McIlroy
1:00 to 5:00 p.m. "Detroit's got Talent" Karaoke
5:00 to 7:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
7:00 to 9:00 p.m. The Roachmen (Rock'n Funk)
9:00 to 11:00 p.m. Electronic Music
Monday, September 3
11:00 a.m. to 1:00 p.m. Johnny Raye
1:00 to 5:00 p.m. "Detroit's got Talent" Karaoke
5:00 to 7:00 p.m. Detroit School of Rock and Pop Music (Rock)
7:00 to 9:00 p.m. Jimmy's Juke Joint