Motown Winter Blast: Music

Published On: Jan 30 2013 05:01:44 PM EST   Updated On: Jan 30 2013 02:53:52 PM EST

Michigan Lottery Stage Schedule 

Friday, February 8th             Band / Artist Name

11:30 to 1:00 p.m.                   Cheyenne Goff (Indie Acoustic)

1:30 to 2:30 p.m.                     Cartie Cool (Neo Soul)

3:00 to 4:00 p.m.                     Sax Appeal (R&B)

4:30 to 5:30 p.m.                     The Strange (Eclectic)

6:00 to 7:30 p.m.                     Dr. Pocket (Funk-N-Soul)

8:00 to 9:00 p.m.                     Sax Appeal (R&B)

9:30 to 11:00 p.m.                   Larry Lee (Ol' Skool Funk)

           

Saturday, February 9th        Band / Artist Name

11:30 to 1:00 p.m.                   Teddy Richards (Singer/Songwriter)

1:30 to 2:30 p.m.                     Megan Hermez (Pop)

3:00 to 4:00 p.m.                     Superlast (Hardcore Pawn)

4:30 to 5:30 p.m.                     Rock'it Science (Classic Rock)

6:00 to 7:30 p.m.                     T $ Green's Roadwork (Funk/R&B)

7:30 to 9:00 p.m.                     Jocaine   (Southern Rock)

9:30 to 11:00 p.m.                   Persuasion (straight-up party!!!)

 

Sunday, February 10th          Band / Artist Name

11:30 to 12:30 p.m.                 3 Guineas & A Frog (Blues)

1:00 to 2:30 p.m.                     Savage Rascals (Ol' Skool Fun)

3:00 to 4:00 p.m.                     Chunky Funk Band (Funk/R&B)

4:30 to 5:45 p.m.                     The Reefermen (Detroit's Finest)

6:00 to 7:15 p.m.                     The Muggs (Blues/Rock)

7:30 to 9:00 p.m.                     White Shag (Motor City Rock)

 

Fathead Stage Schedule 

Friday, February 8th             Band / Artist Name

11:30 to 12:30 p.m.                 Milan-Music For Grasshoppers (Experiential)

1:00 to 2:00 p.m.                     Keith Dalton (Harmonicologist)

2:30 to 3:30 p.m.                     Brittany Myree (R&B)

4:00 to 5:30 p.m.                     A Day’s Ride (Blues/Rock)

6:00 to 7:00 p.m.                     Match by Match (Indie/Rock)

7:30 to 9:00 p.m.                     Soul Preachas ft. Marcus Cole & Mark A'lleven (Soul/R&B)

9:30 to 11:00 p.m.                   Otto Vector (Pop/Rock)

           

Saturday, February 9th         Band / Artist Name

11:30 to 1:00 p.m.                   Carl Henry (Blues)

1:30 to 2:30 p.m.                     Kenny Watson (R&B)

3:00 to 4:00 p.m.                     Motor Honey (Rock)

4:30 to 5:30 p.m.                     Nadir (Distorted Soul)

6:00 to 7:30 p.m.                     Blue Collar Boys (Blues/Rock)

8:00 to 9:00 p.m.                     Citizen Zero (Detroit Rock)

9:30 to 11:00 p.m.                   Free Beer (Classic Rock)

 

Sunday, February 10th          Band / Artist Name

11:30 to 12:30 p.m.                 A Fine Line (Rock)

1:00 to 2:30 p.m.                     Eliza Neals (Blues/Rock)

3:00 to 4:00 p.m.                     The Gelheads (Alt/Rock)

4:30 to 5:30 p.m.                     Priscilla Price (Blues)

6:00 to 7:15 p.m.                     Annabelle Road (Country)

7:30 to 9:00 p.m.                     Laith Al-Saadi (Blues/Rock)

 

 

Meijer Stage 

Friday, February 8th             Band / Artist Name

4:30 to 5:00 p.m.                     Rosco the Clown (Children's Entertainment)

5:30 to 6:00 p.m.                     Ventriloquist Vikki Gasko (Children's Entertainment)

6:30 to 7:00 p.m.                     Laugh It Up with Rosco  (Children's Entertainment)

8:15 to 9:30 p.m.                     Britney Stoney (Neo Soul)

9:45 to 11:00 p.m.                   Jody Raffoul (Troubadour Extraordinaire)

 

Saturday, February 9th         Band / Artist Name

Noon to 3:00 p.m.                   Radio Disney (Children's Entertainment)

3:30 to 4:00 p.m.                     Magic with Randy (Children's Entertainment)

4:30 to 5:00 p.m.                     Ventriloquist Vikki Gasko (Children's Entertainment)

5:30 to 6:00 p.m.                     Magic with Randy (Children's Entertainment)

6:30 to 7:00 p.m.                     Vikki's Funny Animal Friends (Children's Entertainment)

8:15 to 9:30 p.m.                     Jennifer Westwood & The Waycross Georgia Farmboys (Folk/Rock)

9:45 to 11:00 p.m.                   Lindi Ortega (Singer/Songwriter)

 

Sunday, February 10th          Band / Artist Name

Noon to 3:00 p.m.                   Radio Disney (Children's Entertainment)

3:30 to 4:00 p.m.                     Cool Tricks & Funny Stuff (Children's Entertainment)

4:30 to 5:00 p.m.                     Harpbeat Music Concert (Children's Entertainment)

5:30 to 6:00 p.m.                     Pure Imagination Magic Show (Children's Entertainment)

6:30 to 7:00 p.m.                     Kids Concert with Harpbeat (Children's Entertainment)

 

 

Campus Martius Park Stage 

Friday, February 8th             Band / Artist Name

4:00 to 5:30 p.m.                     HotSauce (Pop/R&B)