27ºF

2016 Rio Olympics Full TV Schedule

photo


 

The Opening Ceremony of the 2016 Rio Olympics will air on Friday, August 5, on NBC. Competition begins two days earlier on Wednesday, August 3, with women’s soccer.

Games will conclude with the closing ceremony, Sunday, August 21.

 

2016 Rio Olympics Schedule

Friday, August 5

7:30 p.m.  

o Opening Ceremony (watch live stream here)

5 p.m. – 6 p.m. 

o Olympic Preview Special (Telemundo)

 

Saturday, August 6

8 a.m. – 10:30 a.m.

o   Rowing – Qualifying Heats

o   Men’s Cycling – Road Race

o   Men’s Water Polo – U.S. vs. Croatia

10:30 a.m. – 2:30 p.m.

o   Men’s Cycling – Road Race

o   Swimming – Qualifying Heats

2:30 p.m. -4:15 p.m.

o   Rowing – Qualifying Heats

o   Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) (LIVE)

4:15 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Volleyball – U.S. vs. Puerto Rico (LIVE)

8 p.m. - Midnight

o   Men’s Gymnastics –Team Competition

o   Swimming (LIVE)

            Men’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final

            Men’s 400m Freestyle – Gold Medal Final

            Women’s 400m Individual Medley – Gold Medal Final

            Women’s 100m Butterfly – Semifinals

            Men’s 100m Breaststroke – Semifinals

            Women’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final

o   Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) (LIVE)

12:30 a.m. – 1:30 a.m.

o   Men’s Gymnastics –Team Competition

1:30 a.m. – 5 a.m.

o   Primetime Encore

9 a.m. – 12 p.m.

o   Men’s Archery – Team Round of 16 (LIVE)

o   Women’s Shooting – 10m Air Rifle Gold Medal Final (LIVE)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

12 p.m. – 1 p.m.

o   Women’s Rugby – U.S. vs. Fiji (LIVE)

o   Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. – 4 p.m.

o   Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Men’s Water Polo – Spain vs. Italy

4 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

6 p.m. – 8 p.m.

o   Men’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.

o   Judo – Gold Medal Finals

o   Women’s Weightlifting – 48kg Gold Medal Final

9 p.m. – Midnight

o   Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE)

o   Table Tennis – Singles First and Second Rounds

o   Boxing – Elimination Matches

Noon – 2:15 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Women’s Handball – Norway vs. Brazil

2:15 p.m. – 5 p.m.

o   Table Tennis – Singles First Round

o   Men’s Archery – Team Gold Medal Final (LIVE)

3 p.m. – 4 p.m.

o   Equestrian – Eventing, Dressage

4 p.m. – 5:30 p.m.

o   Women’s Field Hockey – U.S. vs. Argentina (LIVE)

5:30 p.m. – 6:30 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

6:30 p.m. -8 p.m.

o   Women’s Fencing – Individual Epee Gold Medal Final

5 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Rugby – U.S. vs. Colombia (LIVE)

o   Women’s Rugby – Preliminary Round

o   Women’s Soccer – Germany vs. Australia (LIVE)

9:30 a.m. – 12:30 p.m.

o   Tennis (BRAVO,LIVE)

12:30 p.m. – 3:30 p.m.

o   Tennis ( BRAVO,LIVE)

3:30 p.m. – 5:45 p.m.

o   Tennis (BRAVO,LIVE)

5:45 p.m. – 10 p.m.

o   Tennis (BRAVO, LIVE)

11 a.m. – 12:45 p.m.

o   Women’s Basketball – Turkey vs. France (LIVE, Specialty Channel)

1:15 p.m.- 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Australia vs. France (LIVE, Specialty Channel)

3 p.m. – 4:30 p.m.

o   Women’s Basketball – China vs. Canada (Specialty Channel)

4:30 p.m. – 6 p.m.

o   Men’s Basketball – Australia vs. France Encore (Specialty Channel)

6 p.m. – 7:45 p.m.

o   Men’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Brazil vs. Australia

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Venezuela vs. Serbia (LIVE)

11:15 p.m. – 1 a.m.

o   Women’s Basketball – Belarus vs. Japan

2 p.m. – 4 p.m.

o   Women’s Soccer – Canada vs. Zimbabwe (LIVE, Specialty channel)

4 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE, Specialty channel)

6 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Soccer – Russia vs. China (LIVE, Specialty channel)

8 p.m. – 9 p.m.

o   Women’s Soccer – Germany vs. Australia (LIVE, Specialty channel)

9 p.m. – 11 p.m.

o   Women’s Soccer – Brazil vs. Sweden (LIVE, Specialty channel)

11 p.m. – 1 a.m.

o   Women’s Soccer – Colombia vs. New Zealand ( Specialty channel)

9 a.m. – 11 a.m. (Telemundo)

o   Opening Ceremonies Recap

11 a.m. – 2 p.m. (Telemundo)

o   Boxing – Elimination Matches

o   Volleyball

o   Swimming – Qualifying Heats

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

2 p.m. – 4 p.m. (Telemundo)

o   Boxing – Elimination Matches

o   Volleyball

Midnight – 2 a.m. (Telemundo)

o   TBA

4 p.m. – 6 p.m. (NBC Universo)

o   Women’s Soccer – U.S. vs. France (LIVE)

6 p.m. – 8 p.m. (NBC Universo)

o   Basketball

o   Boxing – Elimination Matches

 

Sunday, August 7

10 a.m. – Noon

o   Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Kolosinska/Brzostek (Poland) (LIVE)

o   Rowing – Qualifying Heats (LIVE)

o   Women’s Cycling – Road Race (LIVE)

Noon – 3 p.m.

o   Women’s Cycling – Road Race (LIVE)

o   Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

3 p.m. – 4:15 p.m.

o   Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE)

o   Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Naceur/Belhaj (Tunisia) (LIVE)

4:15 p.m. – 6 p.m.

o   Men’s Volleyball – U.S. vs. Canada (LIVE)

7 p.m. – Midnight

o   Women’s Diving – Springboard Synchronized Final

o   Women’s Gymnastics – Team Competition

o   Swimming (LIVE)

            Women’s 100m Butterfly – Gold Medal Final

            Men’s 200m Freestyle – Semifinals

            Women’s 100m Backstroke – Semifinals

            Men’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final

            Women’s 400m Freestyle – Gold Medal Final

            Men’s 100m Backstroke – Semifinals

            Men’s 4x100m Freestyle Relay – Gold Medal Final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.

o   Women’s Gymnastics – Team Competition

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

o   Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

o   Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

o   NBC Late Night Encore

9 a.m. – 11 a.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Women’s Archery – Team Round of 16

11 a.m. – 1 p.m.

o   Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)

5 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Archery – Team Gold Medal Final

o   Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)

8 p.m. - 9 p.m.

o   Weightlifting – Gold Medal Finals

o   Table Tennis – Singles Second and Third Rounds

9 p.m. - 11 p.m.

o   Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)

11 p.m. – Midnight

o   Judo – Gold Medal Finals

o   Boxing – Elimination Matches

 

MSNBC

Noon – 2:30 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Men’s Fencing – Individual Foil Quarterfinals

o   Men’s Handball – Croatia vs. Qatar (LIVE)

2:30 p.m. – 5 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Men’s Fencing – Individual Foil Semifinals and Gold Medal Final (LIVE)

o   Equestrian – Eventing, Dressage

USA

Noon – 2 p.m.

o   Women’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

o   Men’s Volleyball – France vs. Italy

CNBC

4 p.m. – 7 p.m.

o   Women’s Rugby – Quarterfinal (LIVE)

o   Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)

o   Women’s Shooting – Trap Gold Medal Final

BRAVO

9:30 a.m. – 12:30 p.m.

o   Tennis (LIVE)

12:30 p.m. – 3:30 p.m.

o   Tennis (LIVE)

3:30 p.m. – 5:45 p.m.

o   Tennis (LIVE)

5:45 p.m. – 10 p.m.

o   Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. – 12:45 p.m.

o   Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Brazil vs. Lithuania (LIVE)

3 p.m. – 4:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Serbia vs. Spain

4:30 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Basketball – U.S. vs. Senegal Encore

6 p.m. – 7:45 p.m.

o   Men’s Basketball – Croatia vs. Spain (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Australia vs. Brazil

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)

11:15 p.m. – 1 a.m.

o   Women’s Basketball – France vs. Belarus 

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

o   Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico Encore

3 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Soccer – Germany vs. South Korea (LIVE)

5 p.m. – 7 p.m.

o   Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)

7 p.m. – 9 p.m.

Men’s Soccer – Sweden vs. Nigeria

9 p.m. – 11 p.m.

o   Men’s Soccer – Brazil vs. Iraq (LIVE)

11 p.m. – 12:30 a.m.

o   Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal

12:30 a.m. – 2 a.m.

o   Men’s Soccer – Denmark vs. Russia

2 a.m. – 3:30 a.m.

o   Men’s Soccer – Japan vs. Colombia

3 a.m. – 5 a.m. (Telemundo)

o   Late Night Encore

10 a.m. – 11:30 a.m. (Telemundo)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Boxing – Elimination Matches

11:30 a.m. – 3 p.m. (Telemundo)

o   Men’s Soccer – Fiji vs. Mexico

o   Men’s Soccer – Honduras vs. Portugal

Midnight – 2 a.m. (Telemundo)

o   TBA

6 a.m. – 8 a.m. (NBC Universo)

o   Late Night Encore

3 p.m. – 5 p.m. (NBC Universo)

o   Swimming – Qualifying Heats

5 p.m. – 8 p.m. (NBC Universo)

o   Men’s Soccer – Argentina vs. Algeria (LIVE)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

8 p.m. – 11 p.m. (NBC Universo)

o   Boxing – Elimination Matches

o   Men’s Soccer – Japan vs. Colombia (LIVE)

 

Monday, August 8

10 a.m. – 2 p.m.

o   Rowing – Qualifying Heats (LIVE)

o   Men’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)

o   Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

o   Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying (LIVE)

2 p.m. – 3:45 p.m.

o   Women’s Volleyball – U.S. vs. Netherlands (LIVE)

3:45 p.m. - 5 p.m.

o   Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Huber/Seidl (Austria) (LIVE)

o   Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying

8 p.m. - Midnight

o   Men’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final

o   Men’s Gymnastics – Team Gold Medal Finals

o   Swimming (LIVE)

            Women’s 200m Freestyle – Semifinals

            Men’s 200m Freestyle – Gold Medal Final

            Women’s 100m Backstroke – Gold Medal Final

            Men’s 100m Backstroke – Gold Medal Final

            Women’s 100m Breaststroke – Gold Medal Final

            Men’s 200m Butterfly – Semifinals

            Women’s 200m Individual Medley – Semifinals

o   Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Wang/Yue (China) (LIVE)

12:35 - 1:35 a.m.

o   Canoe/Kayak – Whitewater Qualifying

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

o   Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

o   Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

o   NBC Late Night Encore

9 a.m. – 11 a.m.

o   Women’s Field Hockey – U.S. vs. Australia (LIVE)

o   Women’s Fencing – Individual Sabre Round of 32

11 a.m. – 1 p.m.

o   Women’s Basketball – U.S. vs. Spain (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

o   Women’s Fencing – Individual Sabre Quarterfinals

o   Women’s Rugby – Semifinals (LIVE)

o   Table Tennis – Singles Third Round

3 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Finals (LIVE)

o   Archery – Individual Eliminations

6 p.m. – 8 p.m.

o   Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)

8 p.m. – 9:30 p.m.

o   Men’s Water Polo – Croatia vs. Montenegro (LIVE)

o   Weightlifting – Gold Medal Finals

9:30 p.m. – Midnight

o   Women’s Volleyball – Brazil vs. Argentina (LIVE)

o   Boxing – Elimination Matches

USA

9 a.m. – Noon

o   Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)

Noon – 2:30 p.m.

o   Equestrian – Eventing, Cross Country (LIVE)

o   Table Tennis – Singles Third Round

2:30 p.m. – 5 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Women’s Handball – Spain vs. Romania

MSNBC

Noon – 1:15 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Women’s Volleyball – China vs. Italy

1:15 p m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Shooting – Trap Gold Medal Final

o   Judo – Gold Medal Finals (LIVE)

o   Sailing

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.

o   Men’s Water Polo – Hungary vs. Australia

o   Women’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Table Tennis – Singles Fourth Round

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. – 8 p.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. – 12:30 p.m.

o   Tennis (LIVE)

12:30 p.m. – 3:30 p.m.

o   Tennis (LIVE)

3:30 p.m. – 5:45 p.m.

o   Tennis (LIVE)

5:45 p.m. – 10 p.m.

o   Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11 a.m. – 12:45 p.m.

o   Women’s Basketball – Spain vs. U.S. (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Serbia vs. Australia (LIVE)

3 p.m. – 4:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Serbia vs. Canada

4:30 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Basketball – Spain vs. U.S.

6 p.m. – 7:45 p.m.

o   Men’s Basketball – U.S. vs. Venezuela (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Japan vs. Brazil

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Nigeria vs. Argentina (LIVE)

11:15 p.m. – 1 a.m.

o   Women’s Basketball – Senegal vs. China

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

o   Late Night Encore

10:30 a.m. – 1 p.m.

o   News Recap

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Boxing – Elimination Matches

1 p.m. – 3 p.m.

o   Basketball

o   Boxing – Elimination Matches

Midnight – 2 a.m.

o   TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

o   Late Night Encore

3 p.m. – 4:30 p.m.

o   Volleyball

4:30 p.m. – 8 p.m.

o   Basketball

o   Boxing – Elimination Matches

 

Tuesday, August 9

10 a.m. – Noon

o   Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Virgen/Ontiveros (Mexico) (LIVE)

o   Women’s Water Polo – U.S. vs. Spain (LIVE)

Noon – 2 p.m.

o   Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

o   Rowing  Semifinals and Quarterfinals

2 p.m. – 3:45 p.m.

o   Men’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)

3:45 p.m. - 5 p.m.

o   Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. Larissa/Talita (Brazil) (LIVE)

o   Men’s Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

8 p.m. - Midnight

o   Women’s Diving – Platform Synchronized Gold Medal Final

o   Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final

o   Swimming (LIVE)

            Men’s 100m Freestyle – Semifinals

            Women’s 200m Freestyle – Gold Medal Final

            Men’s 200m Butterfly – Gold Medal Final

            Women’s 200m Butterfly – Semifinals

            Men’s 200m Breaststroke – Semifinals

            Women’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final

            Men’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.

o   Women’s Gymnastics – Team Gold Medal Final

o   Men’s Rugby – Preliminary Round

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

o   Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

o   Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

o   NBC Late Night Encore

9 a.m. - 1 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)

o   Archery – Individual Eliminations (LIVE)

6 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Soccer – U.S. vs. Colombia (LIVE)

8 p.m. – 9:30 p.m.

o   Judo – Gold Medal Finals

o   Weightlifting – Gold Medal Finals

o   Men’s Table Tennis – Quarterfinals

9:30 p.m. – Midnight

o   Men’s Volleyball – Brazil vs. Canada (LIVE)

o   Boxing – Elimination Matches

USA

9 a.m. – 11:30 a.m.

o   Equestrian – Eventing, Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

11:30 a.m. – 1 p.m.

o   Men’s Volleyball – Russia vs. Argentina

1 p.m. – 2:30 p.m.

o   Equestrian – Eventing, Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)

o   Women’s Table Tennis – Quarterfinal

2:30 p.m. – 5 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

MSNBC

12 p.m. – 3 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Archery – Individual Eliminations

o   Women’s Water Polo – Russia vs. Australia

3 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Table Tennis – Quarterfinal (LIVE)

o   Men’s Handball – Germany vs. Poland

o   Sailing

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.

o   Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. – 8 p.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. – 12:30 p.m.

o   Tennis (LIVE)

12:30 p.m. – 3:30 p.m.

o   Tennis (LIVE)

3:30 p.m. – 5:45 p.m.

o   Tennis (LIVE)

5:45 p.m. – 10 p.m.

o   Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

o   Women’s Basketball – Australia vs. France (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Spain vs. Brazil (LIVE)

3 p.m. – 4:30 p.m.

o   Men’s Basketball – Spain vs. Brazil Encore

4:30 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Basketball – Brazil vs. Belarus

6 p.m. – 7:45 p.m.

o   Men’s Basketball – Lithuania vs. Nigeria (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Turkey vs. Japan

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Argentina vs. Croatia (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

3 p.m. – 5 p.m.

o   Women’s Soccer – Germany vs. Canada (LIVE)

5 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe

6 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.

o   Women’s Soccer – New Zealand vs. France

9 p.m. – 11 p.m.

o   Women’s Soccer – Russia vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. – 12:30 a.m.

o   Women’s Soccer – Australia vs. Zimbabwe Encore

12:30 a.m. – 2 a.m.

o   Women’s Soccer – New Zealand vs. France Encore

2 a.m. – 3:30 a.m.

o   Women’s Soccer – China vs. Sweden

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

o   Late Night Encore

10:30 a.m. – 1 p.m.

o   News Recap

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Boxing – Elimination Matches

1 p.m. – 3 p.m.

o   Basketball

o   Boxing – Elimination Matches

Midnight – 2 a.m.

o   TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

o   Late Night Encore

3 p.m. – 6 p.m.

o   Volleyball

6 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Soccer – Colombia vs. U.S. (LIVE)

WEDNESDAY, AUGUST 10 

 

NBC

10 a.m. – Noon

Men’s Beach Volleyball – Gibb/Patterson (U.S.) vs. Herrera/Gavira (Spain) (LIVE)

Men’s Water Polo – U.S. vs. France (LIVE)

Noon – 2 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

2 p.m. – 3:45 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

3:45 p.m. - 5 p.m.

Women’s Cycling – Road Race Time Trial

Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

Rowing – Gold Medal Finals

8 p.m. – Midnight

Women’s Beach Volleyball – Walsh Jennings/Ross (U.S.) vs. Forrer/Verge-Depre (Switzerland) (LIVE)

Swimming (LIVE)

            Men’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final

            Women’s 100m Freestyle – Semifinals

            Men’s 200m Backstroke – Semifinals

            Women’s 200m Butterfly – Gold Medal Final

            Men’s 100m Freestyle – Gold Medal Final

            Women’s 200m Breaststroke – Semifinals

            Men’s 200m Individual Medley – Semifinals

            Women’s 4x200m Freestyle Relay – Gold Medal Final

Men’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

12:35 a.m. - 1:35 a.m.

Men’s Diving – Springboard Synchronized Gold Medal Final

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

7:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)

9 a.m. – Noon

Men’s Cycling – Road Race Time Trial (LIVE)

Noon – 2:30 p.m.

Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)

Men’s Fencing – Individual Sabre Qualifying

2:30 p.m. – 4:15 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

4:15 p.m. – 6 p.m.

Women’s Field Hockey – U.S. vs. Japan (LIVE)

Women’s Table Tennis – Singles Semifinals

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Australia (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Men’s Fencing – Individual Sabre Gold Medal Final

9 p.m. – 11 p.m.

Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. – Midnight

Women’s Table Tennis – Singles Final

USA

9 a.m. - Noon

Beach Volleyball – Preliminary Round

Women’s Handball – Brazil vs. Spain

Archery – Individual Eliminations (LIVE)

Noon – 1 p.m.

Men’s Rugby – Preliminary Round (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. France (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Men’s Shooting – Double Trap Gold Medal Finals

Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)

MSNBC

Noon – 3 p.m.

Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

Men’s Water Polo – Montenegro vs. Italy

Women’s Table Tennis – Singles Semifinal

3 p.m. – 5 p.m.

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

 

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.

Men’s Rugby – Quarterfinals (LIVE)

Archery – Individual Eliminations

Women’s Fencing – Individual Foil Gold Medal Final (LIVE)

Sailing

 

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

6 p.m. – 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

BRAVO

9:30 a.m. – 12:30 p.m.

Tennis (LIVE)

12:30 p.m. – 3:30 p.m.

Tennis (LIVE)

3:30 p.m. – 5:45 p.m.

Tennis (LIVE)

5:45 p.m. – 10 p.m.

Tennis (LIVE)

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – China vs. Spain (LIVE)

1 p.m. – 2:30 p.m.

Women’s Basketball – China vs. Spain Encore

2:30 p.m.- 4:15 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

4:15 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. France

6 p.m. –7:45 p.m.

Men’s Basketball – Australia vs. U.S. (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Senegal vs. Canada

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Venezuela vs. China (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal

3 p.m. – 5 p.m.

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

5 p.m. – 6 p.m.

Men’s Soccer – Germany vs. Fiji

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Soccer – Japan vs. Sweden (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.

Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria

9 p.m. – 11 p.m.

Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil (LIVE)

11 p.m. – 12:30 a.m.

Men’s Soccer – Algeria vs. Portugal Encore

12:30 a.m. – 2 a.m.

Men’s Soccer – Germany vs. Fiji Encore

2 a.m. – 3:30 a.m.

Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria Encore

3:30 a.m. – 5 a.m.

Men’s Soccer – Russia vs. Iraq

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

10:30 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Men’s Soccer – Argentina vs. Honduras

 

2 p.m. – 5 p.m.

Boxing –Elimination Matches

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

2:30 p.m. – 5 p.m.

Men’s Soccer – South Korea vs. Mexico (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

 

5 p.m. – 8 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Men’s Soccer – Colombia vs. Nigeria

 

8 p.m. – 11 p.m.

Men’s Soccer – Denmark vs. Brazil 

 

 

Thursday, August 11

NBC

10 a.m. – Noon

o   Rowing – Semifinals and Gold Medal Finals

o   Women’s Water Polo – U.S. vs. China (LIVE)

Noon – 2:30 p.m.

o   Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

2:30 p.m. - 5 p.m.

o   Women’s Beach Volleyball – Fendrick/Sweat (U.S.) vs. TBA (Russia) (LIVE)

o   Men’s Beach Volleyball – Dalhausser/Lucena (U.S.) vs. Nicolai/Lupo (Italy) (LIVE)

o   Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Finals

8 p.m. - 12 a.m.

o   Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

o   Swimming (LIVE)

            Men’s 50m Freestyle – Semifinals

            Women’s 200m Breaststroke – Gold Medal Final

            Men’s 200m Backstroke – Gold Medal Final

            Women’s 200m Backstroke – Semifinals

            Men’s 200m Individual Medley – Gold Medal Final

            Women’s 100m Freestyle – Gold Medal Final

            Men’s 100m Butterfly – Semifinals

12:35 a.m. - 1:35 a.m.

o   Women’s Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

o   Canoe/Kayak – Whitewater Gold Medal Final

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

o   Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

o   Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

o   NBC Late Night Encore

8 a.m. – 9:45 a.m.

o   Women’s Archery – Individuals Eliminations

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

9:45 a.m. – 1:30 p.m.

o   Women’s Fencing – Team Epee Quarterfinals (LIVE)

o   Women’s Judo – 78kg Elimination Round

o   Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE)

1:30 p.m. – 2:30 p.m.

o   Men’s Rugby – Semifinals (LIVE)

2:30 p.m. – 5:30 p.m.

o   Women’s Archery – Individual Gold Medal Final (LIVE)

o   Women’s Judo – 78kg Gold Medal Final (LIVE)

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

5:30 p.m. – 6:30 p.m.

o   Men’s Rugby – Bronze Medal and Gold Medal Final (LIVE)

6:30 p.m. – 8 p.m.

o   Women’s Field Hockey – U.S. vs. India (LIVE)

8 p.m. – Midnight

o   Boxing – Elimination Matches

o   Men’s Table Tennis – Singles Gold Medal Final (LIVE)

o   Men’s Volleyball – U.S. vs. Brazil (LIVE)

o   Women’s Shooting – Rifle, Three Positions Finals

USA

9 a.m. – 10:30 a.m.

o   Women’s Water Polo – Italy vs. Australia

10:30 a.m. – 1 p.m.

o   Men’s Table Tennis – Singles Semifinals

o   Badminton – Preliminary Round

1 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Badminton – Preliminary Round

o   Men’s Handball – Brazil vs. Germany

MSNBC

Noon - 2 p.m.

o   Beach Volleyball – Preliminary Round (LIVE)

o   Women’s Water Polo – Spain vs. Hungary 

2 p.m. – 3:45 p.m.

o   Men’s Volleyball – Poland vs. Argentina (LIVE)

3:45 p.m. – 5 p.m.

o   Equestrian – Team Dressage Qualifying

o   Sailing

CNBC

5 p.m. - 8 p.m.

o   Women’s Fencing – Team Epee Gold Medal Final (LIVE)

o   Cycling – Track Gold Medal Final

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

o   Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

o   Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

o   Men’s Golf – 1st Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 5 a.m.

o   Men’s Golf – 1st Round Encore

BRAVO

11 a.m. – 1 p.m.

o   Tennis (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

o   Tennis (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Tennis (LIVE)

5 p.m. – 7 p.m.

o   Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

o   Women’s Basketball – Belarus vs. Turkey (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia (LIVE)

3 p.m. – 4:30 p.m.

o   Men’s Basketball – Brazil vs. Croatia Encore

4:30 p.m. – 6 p.m.

o   Women’s Basketball – France vs. Brazil

6 p.m. – 7:45 p.m.

o   Men’s Basketball – Nigeria vs. Spain (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

o   Women’s Basketball – Japan vs. Australia

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Lithuania vs. Argentina (LIVE)

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

o   Late Night Encore

10:30 a.m. – 1 p.m.

o   News Recap

o   Beach Volleyball – Preliminary Round

o   Boxing – Elimination Matches

1 p.m. – 3 p.m.

o   Basketball

o   Boxing – Elimination Matches

Midnight – 2 a.m.

o   TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

o   Late Night Encore

3 p.m. – 6 p.m.

o   Boxing – Elimination Matches

o   Volleyball

6 p.m. – 8 p.m.

o   Basketball

 

 

 

FRIDAY, AUGUST 12

 

NBC

10 a.m. – Noon

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

Women’s 10k – Gold Medal Final

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

Noon – 2:30 p.m.

Swimming – Qualifying Heats (LIVE)

Rowing – Gold Medal Finals

2:30 p.m. – 5 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy (LIVE)

Track & Field – Qualifying Rounds

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

            Women’s Shot Put – Gold Medal Final

Swimming (LIVE)

            Women’s 200m Backstroke – Gold Medal Final

            Men’s 100m Butterfly – Gold Medal Final

            Women’s 800m Freestyle – Gold Medal Final

            Men’s 50m Freestyle – Gold Medal Final

            Women’s 50m Freestyle – Semifinals

Women’s Diving – Springboard Qualifying (LIVE)

Women’s Beach Volleyball – Round of 16

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Swimming – Semifinals

Track & Field – Qualifying Rounds

1:35 a.m. – 5 a.m.

Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

8 a.m. – Noon

Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE)

Track & Field – Qualifying Heats (LIVE)

            Women’s 10k – Gold Medal Final

 

Noon – 2:30 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

2:30 p.m. – 4:15 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. Canada (LIVE)

4:15 p.m. – 6 p.m.

Men’s Archery – Individual Gold Medal Final

Beach Volleyball – Round of 16

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.

Men’s Fencing – Team Foil Gold Medal Final

9 p.m. – 11 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

11 p.m. – Midnight

Weightlifting – Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Quarterfinals and Semifinals

USA

9 a.m. – 10:40 a.m.

Men’s Archery – Individual Round of 16 (LIVE)

Men’s Fencing – Team Foil Quarterfinals (LIVE)

10:40 a.m. – 12:15 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Montenegro (LIVE)

12:15 p.m. – 2 p.m.

Men’s Fencing – Team Foil Semifinals (LIVE)

Women’s Volleyball – China vs. Serbia

MSNBC

Noon - 3 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16

Women’s Handball – Sweden vs. Netherlands

Women’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

 

CNBC

5 p.m. - 6 p.m.

Women’s Trampoline – Gold Medal Final

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

6 p.m. – 8 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Men’s Golf – 2nd Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 5 a.m.

Men’s Golf – 2nd Round Encore

BRAVO

11 a.m. – 1 p.m.

Tennis (LIVE)

1 p.m. – 3 p.m.

Tennis (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Tennis (LIVE)

5 p.m. – 7 p.m.

Tennis (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

1 p.m. – 2:30 p.m.

Women’s Basketball – Serbia vs. China Encore

2;30 p.m. – 4:15 p.m.

Women’s Basketball – Canada vs. U.S.

4:15 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – China vs. Australia

6 p.m. – 7:45 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia (LIVE)

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. Senegal

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – France vs. Venezuela (LIVE)

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)

5 p.m. – 6 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore

6 p.m. – 8 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)

8 p.m. – 9 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore

9 p.m. – 11 p.m.

Women’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. – Midnight

Women’s Soccer – Quarterfinal #4 Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

10:30 a.m. – 1 p.m.

News Recap

Beach Volleyball – Round of 16

Boxing – Elimination Matches

1 p.m. – 3 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

Midnight – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

3 p.m. – 6 p.m.

TBA

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. Serbia

Boxing – Elimination Matches 

 

 

 

 

SATURDAY, AUGUST 13 

 

NBC

10 a.m. – 2 p.m.

Track & Field – Qualifying Rounds (LIVE)

            Men’s Discus – Gold Medal Final

Women’s Water Polo – U.S. vs. Hungary (LIVE)

 

2 p.m. – 4 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

Rowing – Gold Medal Finals

Men’s Trampoline – Gold Medal Finals (LIVE)

 

4 p.m. – 6 p.m.

Men’s Volleyball – U.S. vs. France (LIVE)

 

8 p.m. – Midnight

Track & Field (LIVE)

            Men’s Long Jump – Gold Medal Final

            Men’s 10k – Gold Medal Final

            Women’s 100m – Semifinals and Final

            Women’s Heptathlon

Swimming (LIVE)

            Women’s 50m Freestyle – Gold Medal Final

            Men’s 1500m Freestyle – Gold Medal Final

            Women’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final

            Men’s 4x100m Medley Relays – Gold Medal Final

Women’s Diving – Springboard Semifinals

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

 

12:30 a.m. – 1:30 a.m.

Track & Field – Semifinals

 

1:35 a.m. – 5 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

8 a.m. – Noon

Women’s Fencing – Team Sabre Round of 16 (LIVE)

Track & Field (LIVE)

            Men’s Discus – Gold Medal Final

 

Noon – 3 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final

 

3 p.m. – 6 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

Beach Volleyball – Round of 16

 

6 p.m. – 9 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)

Men’s Weightlifting – 94kg Gold Medal Final

Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final

 

9 p.m. – Midnight

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

Men’s Shooting – Pistol Gold Medal Final

 

MSNBC

9 a.m. – 1:15 p.m.

Women’s Fencing – Team Sabre Quarterfinals (LIVE)

Women’s Water Polo – China vs. Spain

Women’s Water Polo – Russia vs. Italy

Women’s Table Tennis – Team Quarterfinal

 

1:15 p.m. – 3 p.m.

Badminton – Preliminary Round

Men’s Shooting – Skeet Gold Medal Final (LIVE)

 

4 p.m. – 6:15 p.m.

Women’s Fencing – Team Sabre Bronze and Gold Medal (LIVE)

Sailing

 

USA

10 a.m. – 1 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16 (LIVE)

Men’s Handball – Slovenia vs. Germany

 

1 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)

 

CNBC

5 p.m. – 6:30 p.m.

Women’s Field Hockey – U.S. vs. Great Britain (LIVE)

 

6:30 p.m. – 8 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE)

 

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

6:30 a.m. – 9 a.m.

Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

 

9 a.m. – Noon

Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

 

Noon – 3 p.m.

Men’s Golf – 3rd Round (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

11 p.m. – 5 a.m.

Men’s Golf – 3rd Round Encore

 

BRAVO

11 a.m. – 1 p.m.

Tennis (LIVE)

 

1 p.m. – 3 p.m.

Tennis (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Tennis (LIVE)

 

5 p.m. – 7 p.m.

Tennis (LIVE)

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – Australia vs. Belarus (LIVE)

 

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil (LIVE)

 

3 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Argentina vs. Brazil Encore

 

4:30 p.m. – 6 p.m.

Women’s Basketball – Turkey vs. Brazil

 

6 p.m. – 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Lithuania (LIVE)

 

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Japan vs. France

 

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Croatia vs. Nigeria (LIVE)

 

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #1 (LIVE)

 

2 p.m. – 3 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #1 Encore

 

3 p.m. – 5 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #2 (LIVE)

 

5 p.m. – 6 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #2 Encore

 

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #3 (LIVE)

 

8 p.m. – 9 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #3 Encore

 

9 p.m. – 11 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal #4 (LIVE)

 

11 p.m. – Midnight

Men’s Soccer – Game of the Day

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

11 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Men’s Soccer – Quarterfinal

 

2 p.m. – 5 p.m.

Beach Volleyball – Round of 16

Men’s Soccer – Quarterfinal

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

5 p.m. – 8 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal

Boxing - Elimination Matches

 

8 p.m. – 11 p.m.

Men’s Soccer – Quarterfinal

 

 

 

 

 

SUNDAY, AUGUST 14 

 

NBC

8 a.m. – 11:15 a.m.

Women’s Track & Field – Marathon (LIVE)

 

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – U.S. vs. China (LIVE)

 

1 p.m. – 2:30 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Qualifying

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

 

2:30 p.m. – 4 p.m.

Men’s Water Polo – U.S. vs. Italy (LIVE)

Synchronized Swimming – Duet Qualifying

 

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Volleyball – U.S. vs. China (LIVE)

 

7 p.m. – Midnight

Women’s Diving – Springboard Gold Medal Final

Track & Field (LIVE)

            Women’s Triple Jump – Gold Medal Final

            Men’s 400m – Gold Medal Final

            Men’s 100m – Gold Medal Final

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

            Men’s Floor

            Women’s Vault

            Men’s Pommel Horse

            Women’s Bars

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

 

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals

 

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

1 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

 

5 p.m. – 7:45 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals (LIVE)

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Weightlifting – +75kg Gold Medal Finals (LIVE)

 

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Water Polo – Brazil vs. Hungary (LIVE)

Boxing – Elimination Matches

 

9:30 p.m. – Midnight

Women’s Volleyball – Brazil vs. Russia (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

 

USA

9 a.m. – 11 a.m.

Women’s Volleyball – Serbia vs. Netherlands (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

 

11 a.m. – 1 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying (LIVE)

Men’s Shooting – Men’s Rifle, Three Positions Final (LIVE)

 

MSNBC

1 p.m. – 3:45 p.m.

Men’s Water Polo – Australia vs. Greece (LIVE)

Women’s Handball – Montenegro vs. Brazil

 

3:45 p.m. – 5 p.m.

Men’s Table Tennis – Team Quarterfinals

Sailing – Gold Medal Finals

 

CNBC

4 p.m. – 7 p.m.

Women’s Handball – Norway vs. Romania

Men’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Preliminary Round

 

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

6:30 a.m. – 9 a.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

 

9 a.m. – Noon

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

 

Noon – 3 p.m.

Men’s Golf – Final Round (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

11 p.m. – 6 a.m.

Men’s Golf – Final Round Encore

 

BRAVO

11 a.m. – 1 p.m.

Tennis (LIVE)

 

1 p.m. – 3 p.m.

Tennis (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Tennis (LIVE)

 

5 p.m. – 7 p.m.

Tennis (LIVE)

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

11:15 a.m. – 1 p.m.

Women’s Basketball – China vs. U.S. (LIVE)

 

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE)

 

3 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

 

4:30 p.m. – 6 p.m.

Women’s Basketball – Senegal vs. Serbia

 

6 p.m. – 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Australia vs. Venezuela (LIVE)

 

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Basketball – Spain vs. Canada

 

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Serbia vs. China (LIVE)

 

11:15 p.m. – 12:15 a.m.

Men’s Basketball – U.S. vs. France Encore

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

11 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Boxing – Elimination Matches

Basketball

 

2 p.m. – 5 p.m.

Women’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Boxing – Elimination Matches

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

5 p.m. – 7 p.m.

Volleyball

 

 

 

MONDAY, AUGUST 15 

 

NBC

10 a.m. – 1 p.m.

Track & Field (LIVE)

            Women’s 200m – Round 1

            Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final

            Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

            Men’s 400m Hurdles – Round 1

Men’s Volleyball – U.S. vs. Mexico (LIVE)

 

1 p.m. – 2:30 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinal

 

2:30 p.m. – 5 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

Synchronized Swimming – Duet Qualifying

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinals (LIVE)

 

8 p.m. – Midnight

Men’s Diving – Springboard Qualifying

Track & Field (LIVE)

            Men’s Pole Vault – Gold Medal Final

            Men’s 800m – Gold Medal Final

            Women’s 400m – Gold Medal Final

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

            Men’s Rings

            Men’s Vault

            Women’s Balance Beam

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

 

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

 

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

8 a.m. – 11:30 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)

Track & Field (LIVE)

            Women’s Hammer Throw – Gold Medal Final

            Women’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Women’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

 

11:30 a.m. – 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

 

1 p.m. – 4 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying

Cycling – Track

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

 

4 p.m. – 6 p.m.

Men’s Volleyball – Russia vs. Iran

Cycling – Track Gold Medal Final

 

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

 

8 p.m. – 9:30 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals

Men’s Weightlifting – 105kg Gold Medal Final

 

9:30 p.m. – Midnight

Men’s Volleyball – Brazil vs. France (LIVE)

Boxing – Men’s Heavyweight Final

 

USA

9 a.m. – 10:30 a.m.

Women’s Field Hockey – Quarterfinal (LIVE)

 

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Equestrian – Individual Dressage Gold Medal Final (LIVE)

 

12:30 p.m. – 2:30 p.m.

Badminton – Quarterfinal

Women’s Table Tennis – Team Semifinals

 

MSNBC

12 p.m. – 1:15 p.m.

Men’s Handball – Poland vs. Slovenia

 

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Badminton – Quarterfinal

Sailing – Gold Medal Finals

 

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

Women’s Water Polo – Quarterfinals (LIVE)

 

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

6 p.m. – 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil (LIVE)

 

3 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

 

4:30 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Nigeria vs. Brazil Encore

 

6 p.m. – 7:45 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina (LIVE)

 

7:45 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Basketball – Spain vs. Argentina Encore

 

9:30 p.m. – 11:15 p.m.

Men’s Basketball – Lithuania vs. Croatia (LIVE)

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

10:30 a.m. 1 p.m.

News Recap

Volleyball

 

1 p.m. – 3 p.m.

Boxing – Elimination Matches

Basketball

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

3 p.m. – 6 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Quarterfinal

Volleyball

 

6 p.m. – 8 p.m.

Basketball

Boxing – Elimination Matches

 

 

 

 

TUESDAY, AUGUST 16 

 

NBC

10 a.m. – 11:30 a.m.

Track & Field (LIVE)

            Men’s Triple Jump – Gold Medal Final

            Women’s Discus – Gold Medal Final

 

11:30 a.m. – 1 p.m.

Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Equestrian – Team Jumping Qualifying

 

1 p.m. – 2:45 p.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

 

2:45 p.m. – 5 p.m.

Men’s Diving – Springboard Semifinal

Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

 

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

            Men’s High Jump

            Women’s 1500m

            Men’s 110m Hurdles

Gymnastics – Individual Event Gold Medal Finals

            Men’s Parallel Bars

            Women’s Floor

            Men’s High Bar

Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

 

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Diving – Springboard Gold Medal Final

 

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

8 a.m. – Noon

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)

Track & Field (LIVE)

            Men’s Triple Jump – Gold Medal Final

            Women’s Discus – Gold Medal Final

Men’s Swimming – Open Water 10k Gold Medal Final

 

Noon – 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)

Cycling – Track Events

Canoe/Kayak – Sprint Gold Meal Finals

 

3 p.m. – 5:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinals

 

5:30 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

 

7:30 p.m. – 9:15 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Gold Medal Finals

Men’s Boxing – Light Gold Medal Final

Men’s Weightlifting – Superheavy Gold Medal Final

 

9:15 p.m. – Midnight

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

Women’s Table Tennis – Team Gold Medal Finals

 

MSNBC

Noon – 2 p.m.

Wrestling – Greco-Roman Qualifying

Women’s Handball – Quarterfinal (LIVE)

 

2 p.m. – 5 p.m.

Men’s Water Polo – Quarterfinal (LIVE)

Sailing – Gold Medal Finals

 

USA

9 a.m. – 11 a.m.

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

 

11 a.m. – 1 p.m.

Men’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinal

 

1 p.m. – 3 p.m.

Synchronized Swimming – Duet Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Table Tennis – Team Bronze Medal

 

3 p.m. – 5 p.m.

Men’s Beach Volleyball – Semifinal (LIVE)

Badminton – Doubles Semifinal

 

CNBC

5 p.m. – 7 p.m.

Cycling – Track Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

 

7 p.m. – 8 p.m.

Men’s Field Hockey – Semifinal

 

GOLF CHANNEL

9 a.m. – 3 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

6 p.m. – 8 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. – 11:45 a.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

 

11:45 a.m. – 1:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

 

1:30 p.m. – 3:15 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

 

3:15 p.m. – 5 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

 

5 p.m. – 5:45 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

 

5:45 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

 

7:30 p.m. – 9:15 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

 

9:15 p.m. – 11 p.m.

Women’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

 

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

 

2 p.m. – 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

 

5 p.m. – 6:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

 

6:30 p.m. – 8 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

 

8 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #1 Encore

 

9:30 p.m. – 11 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal #2 Encore

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

10:30 a.m. – Noon

News Recap

 

Noon – 3 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal

Synchronized Swimming

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

3 p.m. – 5 p.m.

Women’s Soccer – Semifinal

 

5 p.m. – 8 p.m.

Beach Volleyball – Semifinal

Boxing – Elimination Matches

 

 

 

WEDNESDAY, AUGUST 17

 

 

10 a.m. – 1 p.m.

o   Track & Field (LIVE)

o   Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

o   Equestrian – Team Jumping Gold Medal Final (LIVE)

o   Gymnastics – Gala

1 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats

o   Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

o   Gymnastics – Gala

8 p.m. – Midnight

o   Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

            Women’s Long Jump

            Women’s 200m

            Women’s 100m Hurdles

o   Women’s Diving – Platform Qualifying

o   Women’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

o   Women’s Beach Volleyball – Medal Round

1:35 a.m. – 4:30 a.m

o   Primetime Encore

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

o   Primetime Encore

6 a.m. – 7 a.m.

o   NBC Late Night Encore

8 a.m. – Noon

o   Canoe/Kayak – Sprint Qualifying Heats (LIVE)

o   Track & Field (LIVE)

            Men’s 3,000m Steeplechase – Gold Medal Final

Noon – 2 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

o   Cycling – BMX Qualifying

3 p.m. – 5:30 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal

o   Gymnastics – Gala

5:30 p.m. – 7:30 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

7:30 p.m. – 9 p.m.

o   Gymnastics – Gala

o   Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

o   Men’s Boxing – Welter Gold Medal Final

o   Women’s Boxing – Elimination Matches

9 p.m. – 11 p.m.

o   Women’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

o   Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

11 p.m. – Midnight

o   Men’s Table Tennis – Team Gold Medal Final

o   Taekwondo – Gold Medal Finals

MSNBC

11 a.m. – 1 p.m.

o   Women’s Field Hockey – Semifinal (LIVE)

1 p.m. – 2 p.m

o   Women’s Wrestling – Qualifying

o   Men’s Handball – Quarterfinal

2 p.m. – 3:30 p.m.

o   Gymnastics – Gala (LIVE)

3:30 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Handball – Quarterfinal

o   Sailing – Gold Medal Finals

USA

9 a.m. – 10 a.m.

o   Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

10 a.m. – 11:45 a.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

11:45 a.m. – 1:30 p.m.

o   Women’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

o   Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

1:30 p.m. – 3:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal (LIVE)

3:15 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Badminton – Singles Quarterfinal

o   Men’s Table Tennis – Team Bronze Medal

o   Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

CNBC

5 p.m. – 8 p.m.

o   Men’s Volleyball – Quarterfinal (LIVE)

o   Women’s Field Hockey – Semifinal

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

o   Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

o   Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

o   Women’s Golf – 1st Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

o   Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 5 a.m.

o   Women’s Golf – 1st Round Encore

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10 a.m. – 11:45 a.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #1 (LIVE)

11:45 a.m. – 1:30 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #1 Encore

1:30 p.m. – 3:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #2 (LIVE)

3:15 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5 p.m. – 5:45 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #2 Encore

5:45 p.m. – 7:30 p.m

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #3 (LIVE)

7:30 p.m. – 9:15 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #3 Encore

9:15 p.m. – 11 p.m.

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #4 (LIVE)

11 p.m. – Midnight

o   Men’s Basketball – Quarterfinal #4 Encore

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #1 (LIVE)

2 p.m. – 3 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

3 p.m. – 5 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #2 (LIVE)

5 p.m. – 6:30 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

6:30 p.m. – 8 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

8 p.m. – 9:30 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #1 Encore

9:30 p.m. – 11 p.m.

o   Men’s Soccer – Semifinal #2 Encore

11 p.m. – Midnight

o   Men’s Soccer – Match of the Day

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

o   Late Night Encore

10:30 a.m. – 2 p.m.

o   News Recap

o   Men’s Soccer – Semifinal

o   Athletics

2 p.m. – 5 p.m.

o   Boxing

o   Men’s Soccer – Semifinal

Midnight – 2 a.m.

o   TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

o   Late Night Encore

5 p.m. – 8 p.m.

o   Volleyball

o   Basketball

o   Boxing

 

THURSDAY, AUGUST 18 

 

NBC

10 a.m. – Noon

Track & Field (LIVE)

            Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

 

Noon – 2 p.m.

Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

 

2 p.m. – 3:30 p.m.

Women’s Diving – Platform Semifinal

Men’s Cycling – BMX Quarterfinals

 

3:30 p.m. – 5 p.m.

Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Synchronized Swimming – Team Qualifying

 

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

            Men’s Shot Put

            Women’s Javelin

            Men’s 1500m Decathlon

            Women’s 400m Hurdles

            Men’s 200m

Women’s Diving – Platform Gold Medal Final

Men’s Beach Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

 

12:35 a.m. – 1:35 a.m.

Men’s Beach Volleyball – Medal Round

 

1:35 a.m. – 4:30 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

8 a.m. – 11:20 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals (LIVE)

Track & Field (LIVE)

            Men’s 400m Hurdles – Gold Medal Final

 

11:20 a.m. – 2 p.m.

Men’s Water Polo – Semifinal (LIVE)

Women’s Wrestling – Freestyle Qualifying

Men’s Field Hockey – Bronze Medal

 

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

 

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

 

6 p.m. – 8 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal (LIVE)

 

8 p.m. – 9:45 p.m.

Men’s Boxing – Light Heavy Gold Medal Final

Men’s Beach Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

 

9:45 p.m. – Midnight

Women’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

Taekwondo – Gold Medal Finals

 

MSNBC

2 p.m. – 4 p.m.

Sailing – Gold Medal Finals

Women’s Handball – Semifinal (LIVE)

 

USA

10 a.m. – 1 p.m.

Men’s Triathlon (LIVE)

Women’s Badminton – Doubles Gold Medal Final

CNBC

5 p.m. – 6 p.m.

Taekwondo – Quarterfinals and Semifinals

Modern Pentathlon – Fencing

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Field Hockey – Gold Medal Final

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – 2nd Round (LIVE)

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

11 p.m. – 4 a.m.

Women’s Golf – 2nd Round Encore

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

6 p.m. – 8 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

8 p.m. – 10 p.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

10 p.m. – Midnight

Women’s Basketball – Semifinal #1 Encore

Midnight – 2 a.m.

Women’s Basketball – Semifinal #2 Encore

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

10:30 a.m. – 1 p.m.

News Recap

Synchronized Swimming

 

1 p.m. – 4 p.m.

Athletics

Beach Volleyball

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

4 p.m. – 8 p.m.

Volleyball

Boxing

FRIDAY, AUGUST 19

 

NBC

10 a.m. – 12:10 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final (LIVE)

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

Synchronized Swimming – Team Gold Medal Final (LIVE)

 

12:10 p.m. – 2 p.m.

Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

 

2 p.m. – 3:45 p.m.

Cycling – BMX Gold Medal Finals (LIVE)

Women’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

 

3:45 p.m. – 5 p.m.

Equestrian – Individual Jumping Gold Medal Final

Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

 

8 p.m. – 10:30 p.m.

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

            Women’s Pole Vault

            Men’s Hammer

            Women’s 5000m

            Women’s 4x100m Relay

            Men’s 4x100m Relay

Men’s Diving – Platform Qualifying

 

11:35 p.m. – 12:35 a.m.

Canoe/Kayak – Sprint Semifinals

 

12:35 a.m. – 3 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

7 a.m. – 11 a.m.

Men’s Track & Field – 50k Walk Gold Medal Final (LIVE)

 

11 a.m. – 2:15 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying (LIVE)

Taekwondo – Qualifying

Rhythmic Gymnastics – Individual Qualifying

 

2:15 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

 

4:30 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

 

7:30 p.m. – 9 p.m.

Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

 

9 p.m. – Midnight

Men’s Volleyball – Semifinal (LIVE)

Women’s Modern Pentathlon

Boxing – Semifinal

Taekwondo – Gold Medal Finals

 

MSNBC

11 a.m. – Noon

Women’s Badminton – Singles Gold Medal Final

 

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

 

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Modern Pentathlon

Men’s Handball – Semifinal (LIVE)

 

4 p.m. – 6 p.m.

Women’s Field Hockey – Gold Medal Final (LIVE)

 

USA

9 a.m. – 11:30 a.m.

Men’s Badminton – Singles Semifinal

Women’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

 

11:30 a.m. – 1 p.m.

Women’s Field Hockey – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Semifinal

 

CNBC

5 p.m. – 6 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals (LIVE)

 

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

 

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

 

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

 

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – 3rd Round (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

11 p.m. – 4 a.m.

Women’s Golf – 3rd Round Encore

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

2:30 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 (LIVE)

4:30 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

 

6 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 (LIVE)

 

8 p.m. – 10 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

 

10 p.m. – Midnight

Men’s Basketball – Semifinal #1 Encore

 

Midnight – 2 a.m.

Men’s Basketball – Semifinal #2 Encore

 

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

 

2 p.m. – 4 p.m.

Women’s Soccer – Bronze Medal Encore

 

4:30 p.m. – 7 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Soccer Medal Ceremony (LIVE)

 

7 p.m. – 9:30 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

 

9:30 p.m. – Midnight

Women’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Women’s Soccer Medal Ceremony Encore

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

10:30 a.m. – 2 p.m.

News Recap

Synchronized Swimming

Athletics

 

2 p.m. – 4 p.m.

Beach Volleyball

Boxing

 

4 p.m. – 7 p.m.

Women’ Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Women’s Soccer Medal Ceremony

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

 

4 p.m. – 7 p.m.

Women’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Basketball

 

7 p.m. – 8 p.m.

Men’s Basketball – Semifinal (LIVE)

SATURDAY, AUGUST 20

 

NBC

10 a.m. – 12:15 p.m.

Women’s Triathlon – Gold Medal Final (LIVE)

 

12:15 p.m. – 2:30 p.m.

Canoe/Kayak – Sprint Gold Medal Finals

Men’s Diving – 10m Platform Semifinal

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

 

2:30 p.m. – 4:45 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

 

4:45 p.m. – 6 p.m.

Men’s Water Polo – Gold Medal Final (LIVE)

 

8 p.m. – Midnight

Track & Field – Gold Medal Finals (LIVE)

            Women’s High Jump

Men’s Javelin

Men’s 1500m

Women’s 800m

Men’s 5000m

Women 4x400m Relay

Men 4x400m Relay

Women’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Diving – 10m Platform Gold Medal Final

 

12:30 a.m. – 1:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final

 

1:30 a.m. – 5 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

 

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

 

2 p.m. – 4:30 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Qualifying

Women’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final

 

4:30 p.m. – 7:30 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

 

MSNBC

Noon – 2:30 p.m.

Women’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

Men’s Badminton – Bronze Medal

 

2:30 p.m. – 5 p.m.

Women’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

 

USA

9 a.m. – 10:30 a.m.

Rhythmic Gymnastics – Group Qualifications (LIVE)

 

10:30 a.m. – 12:15 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

 

12:15 p.m. – 2:15 p.m.

Men’s Water Polo – Bronze Medal (LIVE)

Women’s Handball – Bronze Medal

 

2:15 p.m. – 5 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Badminton – Singles Gold Medal Final

 

8 p.m. – 10 p.m.

Boxing – Gold Medal Finals

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

 

10 p.m. – Midnight

Men’s Modern Pentathlon

Taekwondo – Gold Medal Finals

 

GOLF CHANNEL

5 a.m. – 6:30 a.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

6:30 a.m. – 9 a.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

 

9 a.m. – Noon

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

 

Noon – 3 p.m.

Women’s Golf – Final Round (LIVE)

 

3 p.m. – 5 p.m.

Golf Central Live From the Olympics

 

11 p.m. – 4 a.m.

Women’s Golf – Final Round Encore

 

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

 

12:30 p.m. – 2:30 p.m.

Women’s Basketball – Bronze Medal Encore

 

2:30 p.m. – 5 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

 

5 p.m. – 7:30 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

 

7:30 p.m. – 10 p.m.

Women’s Basketball – Gold Medal Final Encore

 

SOCCER SPECIALTY CHANNEL

Noon – 2 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

 

2 p.m. – 4 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal Encore

 

4:30 p.m. – 7 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Men’s Soccer – Medal Ceremony (LIVE)

 

7 p.m. – 9:30 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

 

9:30 p.m. – Midnight

Men’s Soccer – Gold Medal Final Encore

Men’s Soccer – Medal Ceremony Encore

 

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

 

11 a.m. – Noon

New Recap

 

Noon – 3:30 p.m.

Men’s Soccer – Bronze Medal (LIVE)

Boxing – Gold Medal Finals

 

3:30 p.m. – 7 p.m.

Men’s Soccer – Gold Medal Final (LIVE)

Medal Ceremony

 

Midnight – 2 a.m.

TBA

 

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore

SUNDAY, AUGUST 21

 

NBC

8 a.m. – 11 a.m.

Men’s Track & Field – Marathon (LIVE)

11 a.m. – 12:15 p.m.

Rhythmic Gymnastics – Group Gold Medal Final

12:15 p.m. – 2:15 p.m.

Men’s Volleyball – Gold Medal Final (LIVE)

 

2:15 p.m. – 5 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

 

7 p.m. – 8 p.m.

Rio Gold

8 p.m. – 10:30 p.m.

Closing Ceremony

11:35 p.m. – 3 a.m.

Primetime Encore

 

NBCSN

2 a.m. – 6 a.m.

Primetime Encore

 

6 a.m. – 7 a.m.

NBC Late Night Encore

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12;30 p.m. – 3 p.m.

Men’s Wrestling – Freestyle Gold Medal Finals

Boxing – Gold Medal Finals (LIVE)

USA

8 a.m. – 10:30 a.m.

Men’s Volleyball – Bronze Medal (LIVE)

10:30 a.m. – 11:30 a.m.

Men’s Handball – Bronze Medal (LIVE)

11:30 a.m. – 1:15 p.m.

Men’s Cycling – Mountain Bike Gold Medal Final (LIVE)

1:15 p.m. – 3 p.m.

Men’s Handball – Gold Medal Final (LIVE)

BASKETBALL SPECIALTY CHANNEL

10:30 a.m. – 12:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal (LIVE)

12:30 p.m. – 2:30 p.m.

Men’s Basketball – Bronze Medal Encore

2:45 p.m. – 5:15 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final (LIVE)

5:15 p.m. – 7:30 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final Encore

TELEMUNDO

3 a.m. – 5 a.m.

Late Night Encore

Noon – 3 p.m.

Men’s Volleyball – Gold Medal Finals

3 p.m. – 6 p.m.

Men’s Basketball – Gold Medal Final

12 a.m. – 2 a.m.

TBA

NBC UNIVERSO

6 a.m. – 8 a.m.

Late Night Encore