INSIDER

Ann Arbor-area high school football schedules for 2022

ANN ARBOR – We’re a month away from the start of the 2022 Michigan high school football season. Below are the schedules for all 11 Ann Arbor-area football teams, according to the Michigan High School Athletic Association website. --ANN ARBOR FATHER GABRIEL RICHARDAug. 25 – vs. Detroit University Prep, 5 p.m.Sept. 1 – at Jackson Northwest, 7 p.m.Sept. 9 – vs. Paw Paw, 5 p.m.Sept. 16 – vs. Riverview Gabriel Richard, 5 p.m.Sept. 24 – at Bloomfield Hills Cranbrook, 1 p.m.Sept. 30 – at Rocester Hills Lutheran Northwest, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Madison Heights Bishop Foley, 4 p.m.Oct. 14 – at Macomb Lutheran North, 7 p.m.Oct. 21 – vs. Lutheran Westland, 4 p.m.--ANN ARBOR HURONAug. 26 – at Lapeer, 7 p.m. (Battle at the Big House)Sept. 1 – vs. Saline, 7 p.m.Sept. 9 – at Ann Arbor Pioneer, 7 p.m.Sept. 16 – vs. Temperance Bedford, 7 p.m.Sept. 23 – at Monroe, 7 p.m.Sept. 30 – at Dexter, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Ann Arbor Skyline, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.Oct. 21 – at Holt, 7 p.m.--ANN ARBOR PIONEERAug. 25 – at New Baltimore Anchor Bay, 7 p.m.Sept. 2 – at Temperance Bedford, 7 p.m.Sept. 9 – vs. Ann Arbor Huron, 7 p.m.Sept. 16 – at Ann Arbor Skyline, 7 p.m.Sept. 23 – vs. Dexter, 7 p.m.Sept. 30 – vs. Saline, 7 p.m.Oct. 7 – at Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Monroe, 7 p.m.Oct. 21 – at Pinckney, 7 p.m.--ANN ARBOR SKYLINEAug. 25 – at Pinckney, 7 p.m.Sept. 2 – at Dexter, 7 p.m.Sept. 9 – vs. Monroe, 7 p.m.Sept. 16 – vs. Ann Arbor Pioneer, 7 p.m.Sept. 23 – at Saline, 7 p.m.Sept. 30 – vs. Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.Oct. 7 – at Ann Arbor Huron, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Temperance Bedford, 7 p.m.Oct. 21 – at Adrian Madison, 7 p.m.--CHELSEAAug. 26 – at Trenton, 7 p.m.Sept. 2 – vs. Angola (IN), 7 p.m.Sept. 9 – at Jackson, 7 p.m.Sept. 16 – vs. Pinckney, 7 p.m.Sept. 23 – at Adrian, 7 p.m.Sept. 30 – vs. Ypsilanti, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Tecumseh, 7 p.m.Oct. 14 – at Edwardsburg, 7 p.m.Oct. 21 – vs. Dexter, 7 p.m.--DEXTERAug. 27 – vs. Grosse Point South (Xenith Prep Kickoff Classic)Sept. 2 – vs. Ann Arbor Skyline, 7 p.m.Sept. 9 – at Temperance Bedford, 7 p.m.Sept. 16 – vs. Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.Sept. 23 – at Ann Arbor Pioneer, 7 p.m.Sept. 30 – vs. Ann Arbor Huron, 7 p.m.Oct. 7 – at Monroe, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Saline, 7 p.m.Oct. 21 – at Chelsea, 7 p.m.--MILANAug. 25 – at Berkley, 7 p.m.Sept. 1 – at New Boston Huron, 7 p.m.Sept. 9 – vs. Grosse Ile, 7 p.m.Sept. 16 – at Monroe St. Mary Catholic, 7 p.m.Sept. 23 – at Flat Rock, 7 p.m.Sept. 30 – vs. Riverview, 7 p.m.Oct. 7 – at Monroe Jefferson, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Carleton Airport, 7 p.m.Oct. 21 – vs. Detroit Leadership Academy, 7 p.m.--SALINEAug. 25 – vs. Hudsonville, 7 p.m.Sept. 1 – at Ann Arbor Huron, 7 p.m.Sept. 9 – vs. Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.Sept. 16 – at Monroe, 7 p.m.Sept. 23 – vs. Ann Arbor Skyline, 7 p.m.Sept. 30 – at Ann Arbor Pioneer, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Temperance Bedford, 7 p.m.Oct. 14 – at Dexter, 7 p.m.Oct. 21 – at Lake Orion, 7 p.m.--WHITMORE LAKEAug. 25 – vs. Manchester, 7 p.m.Sept. 1 – at Leslie, 7 p.m.Sept. 9 – vs. Dearborn Advanced Tech Academy, 7 p.m.Sept. 16 – at Lutheran Westland, 7 p.m.Sept. 23 – Rochester Hills Lutheran Northwest, 7 p.m.Sept. 30 – at Sterling Heights Parkway Christian, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Byron, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Marine City Cardinal Mooney, 7 p.m.Oct. 21 – at Riverview Gabriel Richard, 7 p.m.--YPSILANTIAug. 25 – at Bay City Western, 7 p.m.Sept. 1 – at Stockbridge, 7 p.m.Sept. 9 – at Adrian, 7 p.m.Sept. 16 – vs. Jackson, 7 p.m.Sept. 23 – at Tecumseh, 7 p.m.Sept. 30 – at Chelsea, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Pinckney, 7 p.m.Oct. 14 – vs. Burton Madison Academy, 7 p.m.Oct. 21 – at Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.--YPSILANTI LINCOLNAug. 25 – at Farmington, 7 p.m.Sept. 2 – vs. Monroe, 7 p.m.Sept. 9 – at Saline, 7 p.m.Sept. 16 – at Dexter, 7 p.m.Sept. 23 – vs. Temperance Bedford, 7 p.m.Sept. 30 – at Ann Arbor Skyline, 7 p.m.Oct. 7 – vs. Ann Arbor Pioneer, 7 p.m.Oct. 14 – at Ann Arbor Huron, 7 p.m.Oct. 21 – vs. Ypsilanti, 7 p.m.

mlive.com

See Ann Arbor-area girls track and field leaderboard ahead of state finals

ANN ARBOR – The Michigan high school girls track and field state finals will take place Saturday and several Ann Arbor-area girls track athletes are expected to compete for championships. Here is the leaderboard heading to the state finals this weekend. --100 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (11.66)Mahawa Kaba, Ann Arbor Pioneer (12.45)Kaliyah Favors, Ypsilanti Lincoln (12.49)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (12.57)Isabella Gaetino, Dexter (12.60)200 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (24.36)Alexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (24.49)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (24.67)Mahawa Kaba, Ann Arbor Pioneer (26.01)Rachel Overgaard, Ann Arbor Huron (26.42)400 DashAlexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (55.39)Sarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (57.08)Mia Rogan, Saline (58.91)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (1:00.01)Hannah Berenson, Dexter (1:00.46)800 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (2:11.79)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (2:11.15)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (2:11.83)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (2:13.95)Mia Rogan, Saline (2:16.72)1600 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (4:51.30)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (4:53.01)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (4:57.04)Madison Stern, Saline (5:00.83)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (5:05.14)3200 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (10:46.15)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (10:48.22)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (10:48.95)Elaina Alig, Saline (11:32.36)Abigail Roth, Saline (11:39.44)100 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (14.39)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (15.38)Alena Miklosovic, Saline (15.56)Leila Wells, Chelsea (15.82)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (15.96)300 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (42.94)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (45.65)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (45.78)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (46.11)Aliyah Ferguson, Ann Arbor Huron (47.19)4X100 RelayAnn Arbor Huron (48.37)Ypsilanti Lincoln (49.22)Saline (49.93)Ann Arbor Pioneer (51.45)Chelsea (52.12)4X200 RelayYpsilanti Lincoln (1:42.73)Ann Arbor Huron (1:44.53)Saline (1:46.32)Ann Arbor Pioneer (1:47.53)Ann Arbor Father Gabriel Richard (1:50.24)4X400 RelayAnn Arbor Pioneer (3:55.30)Ann Arbor Huron (3:56.60)Ypsilanti Lincoln (3:58.73)Saline (4:06.85)Dexter (4:09.83)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:57.73)Saline (9:21.68)Ann Arbor Skyline (9:53.46)Dexter (10.07.24)Ann Arbor Father Gabriel Richard (10:12.53)Shot PutJamie Giese, Dexter (43′6.5)Cora Williams, Ann Arbor Huron (41′11)Yeine Han, Ann Arbor Pioneer (34′11.25)Ava Woodward, Chelsea (34′10)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (34′0.75)DiscusJamie Giese, Dexter (112′8)Katie Krueger, Dexter (107′11)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (107′3)Ava Woodard, Chelsea (101′0)Marissa Beck, Milan (101′0)High JumpGabriella Newman, Ann Arbor Pioneer (5′8)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (5′2)Gianna Hoving, Ann Arbor Father Gabriel Richard (5′0)Alena Adams, Ann Arbor Huron (5′0)Tia Schultz, Dexter (4′11)Pole VaultSophia Mettes, Dexter (13′6)Jacki Kolano, Saline (11′3)Natalie Kessler, An Arbor Skyline (10′3)Ella Gasiorek, Dexter (10′0)Mikala Sposito, Dexter (9′9)Long JumpNicole Warren, Saline (17′1.5)Skylar Fletcher, Ann Arbor Pioneer (16′10)Mackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (16′7)Jenna Griffin, Milan (16′6.5)Makayla Kegerreis, Chelsea (16′1.25)MORE:Top performers, Ann Arbor-area Athlete of the Week for May 23-28If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area boys track and field leaderboard heading into state finals

ANN ARBOR – With the Michigan high school track and field state finals two days away, it’s time to look at where Ann Arbor-area boys track athletes stand. Here are the top boys track and field performers from the Ann Arbor area heading into this weekend’s state championships. --100 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (10.44)Cole Cabana, Dexter (10.55)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (10.68)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (10.74)Caden Winston, Saline (10.97)200 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (21.26)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (21.56)Cole Cabana, Dexter (21.92)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (22.18)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (22.20)400 RunJason Whitton, Saline (50.08)Micah Davis, Dexter (50.48)Elek King, Ann Arbor Huron (51.33)Henry Shaieb, Ann Arbor Skyline (51.72)Brenden Franklin, Ann Arbor Pioneer (51.83)800 RunJason Whitton, Saline (1:54.02)Andon Lewandowski, Ypsilanti Lincoln (1:58.70)Lev Nakamura, Ann Arbor Huron (1:58.87)Owen Johnson, Ann Arbor Pioneer (1:59.09)James Harrison, Saline (1:59.74)1600 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (4:14.98)Connell Alford, Chelsea (4:19.26)Lev Nakamura, Ann Arbor Huron (4:24.69)Jordan Ratliff, Ypsilanti Lincoln (4:25.77)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (4:26.09)3200 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (9:05.79)Connell Alford, Chelsea (9:30.63)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (9:38.81)Samuel Jackson, Saline (9:45.47)Luke Suliman, Ann Arbor Skyline (9:47.53)110 HurdlesMelik Williams, Ypsilanti Lincoln (14.21)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (14.70)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (15.04)Christopher Cappello, Saline (15.31)Torin Moore Jr., Saline (15.40)300 HurdlesJaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (40.82)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (41.11)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (41.33)Connor Casey, Ann Arbor Pioneer (41.56)Benjamin Faulkner, Saline (41.79)4X100 RelaySaline (42.71)Ann Arbor Huron (43.09)Ann Arbor Pioneer (44.33)Ypsilanti Lincoln (44.70)Milan (44.81)4X200 RelayDexter (1:29.17)Saline (1:29.91)Ann Arbor Huron (1:30.35)Ypsilanti Lincoln (1:31.41)Ann Arbor Pioneer (1:32.64)4X400 RelaySaline (3:26.19)Ann Arbor Huron (3:28.73)Ypsilanti Lincoln (3:31.65)Dexter (3:32.99)Ann Arbor Pioneer (3:33.13)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:02.04)Ann Arbor Skyline (8:05.25)Saline (8:06.24)Dexter (8:22.08)Ann Arbor Huron (8:26.06)Shot PutJames Livingston, Dexter (49′9.5)Ryan Scott, Chelsea (47′5)Bruce Williams, Ann Arbor Huron (46′3.5)Garrett Beazley, Saline (46′3.5)Will Walline, Milan (45′4)DiscusGarrett Beazley, Saline (138′10)Aidan McGuire, Chelsea (136′9)Jayden Scott, Ann Arbor Skyline (135′11)James Livingston, Dexter (133′9)Ryan Scott, Chelsea (132′2)High JumpEthan Budd, Milan (6′4)Andrew Harding, Ann Arbor Huron (6′1)Samuel Fitzpatrick, Dexter (6′1)Ronny Johnson, Milan (6′0)Trent Spradlin, Milan (6′0)Pole VaultCole Sheldon, Dexter (16′1)Dolan Gonzales, Saline (15′6)Clark Sheldon, Dexter (13′6)Malik Eisemann, Saline (13′3)Parker Olk, Chelsea (12′8)Long JumpTorin Moore Jr., Saline (21′5.5)Cole Sheldon, Dexter (21′4.75)Brandon Snyder, Chelsea (21′3)Marcus Williams, Ann Arbor (20′8.25)Jaiden Smith, Ypsilanti Lincoln (20′2)MORE:Top performers, Ann Arbor-area Athlete of the Week for May 23-28If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area boys track and field leaderboard for May 26

ANN ARBOR – Here are the top track and field performers from the Ann Arbor area following the regional finals that took place last weekend. --100 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (10.44)Cole Cabana, Dexter (10.55)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (10.68)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (10.74)Caden Winston, Saline (10.97)200 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (21.26)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (21.56)Cole Cabana, Dexter (22.15)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (22.18)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (22.20)400 RunMicah Davis, Dexter (50.48)Elek King, Ann Arbor Huron (51.33)Henry Shaieb, Ann Arbor Skyline (51.72)Brenden Franklin, Ann Arbor Pioneer (51.83)Christian Hamilton, Ypsilanti Lincoln (52.04)800 RunJason Whitton, Saline (1:56.75)Andon Lewandowski, Ypsilanti Lincoln (1:58.70)Lev Nakamura, Ann Arbor Huron (1:58.87)Owen Johnson, Ann Arbor Pioneer (1:59.09)Fred Wallace, Ann Arbor Pioneer (1:59.93)1600 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (4:14.98)Connell Alford, Chelsea (4:25.68)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (4:26.09)James Harrison, Saline (4:26.40)Jordan Ratliff, Ypsilanti Lincoln (4:26.44)3200 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (9:05.79)Connell Alford, Chelsea (9:30.63)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (9:38.81)Samuel Jackson, Saline (9:45.47)Luke Suliman, Ann Arbor Skyline (9:47.53)110 HurdlesMelik Williams, Ypsilanti Lincoln (14.21)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (14.70)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (15.04)Christopher Cappello, Saline (15.31)Torin Moore Jr., Saline (15.40)300 HurdlesJaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (40.82)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (41.11)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (41.33)Connor Casey, Ann Arbor Pioneer (41.56)Benjamin Faulkner, Saline (41.79)4X100 RelayAnn Arbor Huron (43.09)Saline (43.38)Ann Arbor Pioneer (44.33)Ypsilanti Lincoln (44.70)Milan (44.81)4X200 RelayDexter (1:29.17)Ann Arbor Huron (1:30.35)Saline (1:30.97)Ypsilanti Lincoln (1:31.41)Ann Arbor Pioneer (1:32.64)4X400 RelaySaline (3:26.19)Ann Arbor Huron (3:28.73)Ypsilanti Lincoln (3:31.65)Dexter (3:32.99)Ann Arbor Pioneer (3:33.13)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:02.04)Ann Arbor Skyline (8:05.25)Saline (8:06.24)Ann Arbor Huron (8:26.06)Dexter (8:27.09)Shot PutJames Livingston, Dexter (48′10.75)Ryan Scott, Chelsea (47′5)Bruce Williams, Ann Arbor Huron (46′3.5)Garrett Beazley, Saline (46′3.5)Will Walline, Milan (45′4)DiscusGarrett Beazley, Saline (138′10)Aidan McGuire, Chelsea (136′9)Jayden Scott, Ann Arbor Skyline (135′11)James Livingston, Dexter (133′9)Will Pinkerton, Ann Arbor Pioneer (132′0)High JumpEthan Budd, Milan (6′4)Andrew Harding, Ann Arbor Huron (6′1)Samuel Fitzpatrick, Dexter (6′1)Ronny Johnson, Milan (6′0)Trent Spradlin, Milan (6′0)Pole VaultCole Sheldon, Dexter (16′0)Dolan Gonzales, Saline (15′6)Clark Sheldon, Dexter (13′6)Malik Eisemann, Saline (13′3)Parker Olk, Chelsea (12′8)Long JumpTorin Moore Jr., Saline (21′5.5)Cole Sheldon, Dexter (21′4.75)Brandon Snyder, Chelsea (21′3)Marcus Williams, Ann Arbor (20′8.25)Jaiden Smith, Ypsilanti Lincoln (20′2)MORE:Top performers, Ann Arbor-area Athlete of the Week poll for May 16-21If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area girls track and field leaderboard for May 26

ANN ARBOR – Several Ann Arbor-area girls track and field athletes had strong showings at regionals last week. Here is the leaderboard following regionals for May 26. --100 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (11.66)Mahawa Kaba, Ann Arbor Pioneer (12.45)Kaliyah Favors, Ypsilanti Lincoln (12.49)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (12.57)Isabella Gaetino, Dexter (12.60)200 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (24.36)Alexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (24.49)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (24.67)Mahawa Kaba, Ann Arbor Pioneer (26.01)Rachel Overgaard, Ann Arbor Huron (26.42)400 DashAlexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (55.39)Sarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (57.08)Mia Rogan, Saline (58.91)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (1:00.01)Skylar Fletcher, Ann Arbor Pioneer (1:00.84)800 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (2:11.79)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (2:16.32)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (2:16.50)Mia Rogan, Saline (2:16.72)Madison Wood, Saline (2:20.70)1600 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (4:51.30)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (4:53.01)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (4:57.04)Madison Stern, Saline (5:00.83)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (5:05.14)3200 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (10:46.15)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (10:48.22)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (10:48.95)Elaina Alig, Saline (11:32.36)Abigail Roth, Saline (11:39.44)100 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (14.39)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (15.38)Alena Miklosovic, Saline (15.56)Leila Wells, Chelsea (15.82)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (15.96)300 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (42.94)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (45.65)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (45.78)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (46.17)Aliyah Ferguson, Ann Arbor Huron (47.19)4X100 RelayAnn Arbor Huron (48.58)Saline (50.01)Ypsilanti Lincoln (50.52)Ann Arbor Pioneer (51.45)Chelsea (52.22)4X200 RelayYpsilanti Lincoln (1:42.73)Ann Arbor Huron (1:44.53)Saline (1:46.32)Ann Arbor Pioneer (1:47.53)Dexter (1:50.42)4X400 RelayAnn Arbor Pioneer (3:55.30)Ann Arbor Huron (3:56.60)Ypsilanti Lincoln (3:58.73)Saline (4:06.85)Dexter (4:13.36)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:57.73)Saline (9:22.74)Ann Arbor Skyline (9:53.46)Dexter (10.07.24)Ann Arbor Father Gabriel Richard (10:12.53)Shot PutJamie Giese, Dexter (40′5.5)Cora Williams, Ann Arbor Huron (38′10.75)Yeine Han, Ann Arbor Pioneer (34′11.25)Ava Woodward, Chelsea (34′10)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (34′0.75)DiscusJamie Giese, Dexter (112′8)Katie Krueger, Dexter (107′11)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (107′3)Ava Woodard, Chelsea (101′0)Marissa Beck, Milan (101′0)High JumpGabriella Newman, Ann Arbor Pioneer (5′8)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (5′2)Gianna Hoving, Ann Arbor Father Gabriel Richard (5′0)Alena Adams, Ann Arbor Huron (5′0)Tia Schultz, Dexter (4′11)Pole VaultSophia Mettes, Dexter (13′6)Jacki Kolano, Saline (11′3)Natalie Kessler, An Arbor Skyline (10′3)Ella Gasiorek, Dexter (10′0)Mikala Sposito, Dexter (9′9)Long JumpNicole Warren, Saline (17′1.5)Skylar Fletcher, Ann Arbor Pioneer (16′10)Mackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (16′7)Makayla Kegerreis, Chelsea (16′1.25)Nyla Hood, Ypsilanti (16′1)MORE:Top performers, Ann Arbor-area Athlete of the Week poll for May 16-21If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area girls track and field leaderboard heading into regionals

ANN ARBOR – This weekend will feature a crucial point in the girls track and field season as athletes from across the state will compete for a spot in the state finals during regional competition this weekend. As we wait for regionals to begin, here are the Top 5 athletes from the Ann Arbor area for each event this season. --100 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (11.94)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (12.57)Alexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (12.70)Nicole Warren, Saline (13.10)Rachel Overgaard, Ann Arbor Huron (12.86)Mahawa Kaba, Ann Arbor Pioneer (12.98)200 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (24.54)Alexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (24.82)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (25.27)Rachel Overgaard, Ann Arbor Huron (26.48)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (26.66)400 DashAlexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (55.39)Sarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (57.08)Mia Rogan, Saline (58.91)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (1:00.01)Skylar Fletcher, Ann Arbor Pioneer (1:00.84)800 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (2:11.79)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (2:16.50)Mia Rogan, Saline (2:17.69)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (2:18.97)Madison Wood, Saline (2:20.70)1600 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (4:51.30)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (4:53.01)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (4:57.04)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (5:05.14)Madison Stern, Saline (5:06.15)3200 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (10:46.15)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (10:48.22)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (10:48.95)Elaina Alig, Saline (11:32.36)Abigail Roth, Saline (11:39.20)100 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (14.65)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (15.55)Alena Miklosovic, Saline (15.56)Leila Wells, Chelsea (15.82)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (16.40)300 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (43.36)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (45.65)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (46.20)Aliyah Ferguson, Ann Arbor Huron (47.95)Jada Wilson, Ann Arbor Huron (48.73)4X100 RelayAnn Arbor Huron (48.85)Ypsilanti Lincoln (50.52)Saline (50.58)Ann Arbor Pioneer (51.52)Chelsea (52.22)4X200 RelayYpsilanti Lincoln (1:42.73)Ann Arbor Huron (1:44.53)Saline (1:46.89)Ann Arbor Pioneer (1:47.53)Dexter (1:50.42)4X400 RelayAnn Arbor Huron (3:56.94)Ann Arbor Pioneer (4:01.48)Ypsilanti Lincoln (4:01.61)Saline (4:06.87)Dexter (4:16.23)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:57.73)Saline (9:22.74)Ann Arbor Skyline (10:04.43)Dexter (10.07.24)Ann Arbor Father Gabriel Richard (10:12.53)Shot PutJamie Giese, Dexter (40′5.5)Cora Williams, Ann Arbor Huron (36′11.5)Yeine Han, Ann Arbor Pioneer (34′11.25)Ava Woodward, Chelsea (34′5)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (34′0.75)DiscusJamie Giese, Dexter (109′6)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (107′3)Ava Woodard, Chelsea (101′0)Katie Krueger, Dexter (100′11)Yeine Han, Ann Arbor Pioneer (98′6)High JumpGabriella Newman, Ann Arbor Pioneer (5′6)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (5′2)Gianna Hoving, Ann Arbor Father Gabriel Richard (5′0)Malea Wourman, Milan (4′10)Leila Wells, Chelsea (4′10)Tess Sanderson, Saline (4′10)Pole VaultSophia Mettes, Dexter (13′6)Jacki Kolano, Saline (11′0)Natalie Kessler, An Arbor Skyline (10′3)Ella Gasiorek, Dexter (10′0)Ellie Manly, Dexter (9′6)Mikala Sposito, Dexter (9′6)Ashton Davis, Saline (9′6)Long JumpNicole Warren, Saline (17′1.5)Skylar Fletcher, Ann Arbor Pioneer (16′10)Nicole Warren, Saline (16′9.25)Mackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (16′7)Nyla Hood, Ypsilanti (16′1)Kaliyah Favors, Ypsilanti Lincoln (15′10)MORE:Vote for the Ann Arbor-area Spring Athlete of the Week for May 9-14If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area boys track and field leaderboard heading into regionals

ANN ARBOR – We’re two weeks away from the Michigan high school boys track and field state finals, but Ann Arbor-area athletes will compete for spots in the finals at this weekend’s regional meets. But before the regional competition, it’s time to look at the Top 5 athletes in each event from the area. --100 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (10.82)Cole Cabana, Dexter (10.91)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (11.01)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (11.11)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (11.20)200 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (21.63)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (21.94)Cole Cabana, Dexter (22.15)Andrew Sherwood, Chelsea (22.30)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (22.38)400 RunMicah Davis, Dexter (50.90)Elek King, Ann Arbor Huron (51.33)Brenden Franklin, Ann Arbor Pioneer (51.83)Christian Hamilton, Ypsilanti Lincoln (52.04)Henry Shaieb, Ann Arbor Skyline (52.10)800 RunJason Whitton, Saline (1:56.75)Andon Lewandowski, Ypsilanti Lincoln (1:58.70)Lev Nakamura, Ann Arbor Huron (1:58.87)Owen Johnson, Ann Arbor Pioneer (1:59.09)Fred Wallace, Ann Arbor Pioneer (1:59.93)1600 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (4:14.98)Connell Alford, Chelsea (4:25.68)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (4:26.09)James Harrison, Saline (4:26.40)Jordan Ratliff, Ypsilanti Lincoln (4:26.44)3200 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (9:05.79)Connell Alford, Chelsea (9:30.63)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (9:38.81)Samuel Jackson, Saline (9:45.47)Luke Suliman, Ann Arbor Skyline (9:47.53)110 HurdlesMelik Williams, Ypsilanti Lincoln (14.68)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (14.70)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (15.28)Torin Moore Jr. (15.58)Christopher Cappello, Saline (15.62)300 HurdlesMelik Williams, Ypsilanti Lincoln (41.11)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (41.12)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (41.33)Connor Casey, Ann Arbor Pioneer (41.71)Benjamin Faulkner, Saline (41.79)4X100 RelayAnn Arbor Huron (43.09)Saline (43.61)Ypsilanti Lincoln (44.70)Ann Arbor Pioneer (44.57)Milan (44.89)4X200 RelayDexter (1:29.17)Ann Arbor Huron (1:30.35)Saline (1:30.97)Ypsilanti Lincoln (1:31.41)Ann Arbor Pioneer (1:34.16)4X400 RelaySaline (3:26.53)Ann Arbor Huron (3:30.61)Ypsilanti Lincoln (3:31.65)Dexter (3:32.99)Ann Arbor Pioneer (3:33.13)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:02.04)Saline (8:11.35)Ann Arbor Skyline (8:15.93)Ann Arbor Huron (8:26.06)Dexter (8:27.09)Shot PutJames Livingston, Dexter (48′9)Ryan Scott, Chelsea (47′5)Bruce Williams, Ann Arbor Huron (46′3.5)Garrett Beazley, Saline (46′3.5)Derrick Parker II (43′1)DiscusGarrett Beazley, Saline (138′10)Aidan McGuire, Chelsea (136′9)James Livingston, Dexter (133′9)Will Pinkerton, Ann Arbor Pioneer (132′0)Ryan Scott, Chelsea (131′4)High JumpEthan Budd, Milan (6′2)Andrew Harding, Ann Arbor Huron (6′1)Trent Spradlin, Milan (6′0)Samuel Fitzpatrick, Dexter (6′0)Elek King, Ann Arbor Huron (5′10)Pole VaultCole Sheldon, Dexter (15′6)Dolan Gonzales, Saline (15′6)Clark Sheldon, Dexter (13′6)Malik Eisemann, Saline (13′0)Parker Olk, Chelsea (12′6)Barrett Keller, Dexter (12′3)Long JumpTorin Moore Jr., Saline (21′5.5)Cole Sheldon, Dexter (21′4.75)Brandon Snyder, Chelsea (21′3)Marcus Williams, Ann Arbor (20′7.25)Jaiden Smith, Ypsilanti Lincoln (20′2)MORE:Vote for the Ann Arbor-area Spring Athlete of the Week for May 9-14If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area boys track and field leaderboard for May 12

ANN ARBOR – With less than a month before the Michigan high school boys track and field state finals, it’s time to check in on where the top Ann Arbor-area boys athletes stack up. MLive has put together a list of the top boys track and field performers from the area so far during the 2022 season. Check out which athletes lead the area below. --100 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (10.89)Cole Cabana, Dexter (10.91)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (11.01)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (11.11)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (11.20)200 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (21.63)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (22.11)Cole Cabana, Dexter (22.15)Andrew Sherwood, Chelsea (22.30)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (22.38)400 RunMicah Davis, Dexter (51.00)Elek King, Ann Arbor Huron (51.33)Christian Hamilton, Ypsilanti Lincoln (52.04)Henry Shaieb, Ann Arbor Skyline (52.10)Jason Whitton, Saline (52.70)800 RunJason Whitton, Saline (1:56.75)Lev Nakamura, Ann Arbor Huron (1:58.87)Owen Johnson, Ann Arbor Pioneer (1:59.09)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (1:59.97)Jordan Ratliff, Ypsilanti Lincoln (2:00.41)1600 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (4:14.98)Connell Alford, Chelsea (4:25.80)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (4:26.09)James Harrison, Saline (4:26.40)Jordan Ratliff, Ypsilanti Lincoln (4:26.44)3200 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (9:05.79)Connell Alford, Chelsea (9:30.63)Nicolas Fry, Ann Arbor Skyline (9:38.81)Samuel Jackson, Saline (9:45.47)Luke Suliman, Ann Arbor Skyline (9:47.53)110 HurdlesBraxton Brann, Ann Arbor Huron (14.89)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (15.12)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (15.28)Christopher Cappello, Saline (15.62)Ian Gifford, Saline (15.84)300 HurdlesMelik Williams, Ypsilanti Lincoln (41.11)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (41.12)Braxton Brann, Ann Arbor Huron (41.33)Connor Casey, Ann Arbor Pioneer (41.71)Benjamin Faulkner, Saline (41.79)4X100 RelayAnn Arbor Huron (43.09)Saline (44.09)Ann Arbor Pioneer (44.96)Ypsilanti Lincoln (45.02)Chelsea (45.59)4X200 RelayDexter (1:30.32)Ann Arbor Huron (1:30.35)Ypsilanti Lincoln (1:31.41)Saline (1:32.09)Ann Arbor Pioneer (1:35.34)4X400 RelaySaline (3:30.17)Ann Arbor Huron (3:30.61)Ypsilanti Lincoln (3:36.57)Dexter (3:37.33)Ann Arbor Pioneer (3:37.45)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:02.04)Saline (8:11.35)Ann Arbor Skyline (8:15.93)Ann Arbor Huron (8:26.06)Dexter (8:27.09)Shot PutJames Livingston, Dexter (48′2.25)Garrett Beazley, Saline (46′3.5)Ryan Scott, Chelsea (45′6)Bruce Williams, Ann Arbor Huron (45′3)Camden Pawlick, Saline (43′0)DiscusGarrett Beazley, Saline (138′10)Aidan McGuire, Chelsea (136′9)James Livingston, Dexter (133′9)Will Pinkerton, Ann Arbor Pioneer (132′0)Ryan Scott, Chelsea (131′4)High JumpEthan Budd, Milan (6′2)Trent Spradlin, Milan (6′0)Samuel Fitzpatrick, Dexter (6′0)Andrew Harding, Ann Arbor Huron (5′10)Elek King, Ann Arbor Huron (5′10)Pole VaultCole Sheldon, Dexter (15′4)Dolan Gonzales, Saline (14.7)Clark Sheldon, Dexter (13′0)Malik Eisemann, Saline (13′0)Parker Olk, Chelsea (11′6)Barrett Keller, Dexter (11′6)Long JumpTorin Moore Jr., Saline (21′5.5)Cole Sheldon, Dexter (21′3)Brandon Snyder, Chelsea (21′3)Marcus Williams, Ann Arbor (20′7.25)Jaiden Smith, Ypsilanti Lincoln (19′11.75)MORE:Vote for the Ann Arbor-area Athlete of the Week for May 2-7If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area girls track and field leaderboard for May 12

ANN ARBOR – We’re nearing the end of the track and field season with the state finals less than a month away. As the season winds down, MLive is highlighting the top Ann Arbor-area girls track and field performers through May 12 for the 2022 season. Check out which athletes lead the area below. --100 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (11.94)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (12.57)Alexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (12.70)Nicole Warren, Saline (13.10)Rachel Overgaard, Ann Arbor Huron (12.86)Mahawa Kaba, Ann Arbor Pioneer (12.98)200 DashMackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (24.54)Alexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (25.08)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (25.93)Rachel Overgaard, Ann Arbor Huron (26.48)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (26.66)400 DashAlexys Wilson, Ypsilanti Lincoln (57.49)Sarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (58.01)Mia Rogan, Saline (58.91)Mya Georgiadis, Ann Arbor Huron (1:00.01)Gracie Burns, Dexter (1:02.23)Marian Avila, Ann Arbor Father Gabriel Richard (1:01.99)800 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (2:11.79)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (2:16.50)Mia Rogan, Saline (2:17.69)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (2:18.97)Madison Wood, Saline (2:20.70)1600 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (4:51.30)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (4:53.01)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (4:57.04)Sylvia Sanok Dufallo, Ann Arbor Pioneer (5:05.14)Madison Stern, Saline (5:06.15)3200 RunSarah Forsyth, Ann Arbor Pioneer (10:46.15)Cookie Baugh, Ann Arbor Pioneer (10:48.22)Emily Cooper, Ann Arbor Pioneer (10:48.95)Elaina Alig, Saline (11:32.36)Abigail Roth, Saline (11:39.20)100 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (14.65)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (15.55)Alena Miklosovic, Saline (15.56)Leila Wells, Chelsea (15.95)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (16.40)300 HurdlesMya Georgiadis, Ann Arbor Huron (43.45)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (45.65)Christabelle Obi, Ann Arbor Huron (46.44)Aliyah Ferguson, Ann Arbor Huron (48.55)Maya Goncalves, Ypsilanti Lincoln (48.84)4X100 RelayAnn Arbor Huron (48.88)Ypsilanti Lincoln (50.52)Saline (50.90)Chelsea (52.36)Ann Arbor Pioneer (52.40)4X200 RelayYpsilanti Lincoln (1:43.05)Ann Arbor Huron (1:44.53)Saline (1:47.23)Ann Arbor Pioneer (1:47.53)Dexter (1:50.42)4X400 RelayAnn Arbor Huron (3:59.08)Ypsilanti Lincoln (4:04.16)Ann Arbor Pioneer (4:06.37)Saline (4:06.87)Dexter (4:16.23)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (9:03.68)Saline (9:22.74)Ann Arbor Skyline (10:04.43)Dexter (10.07.24)Ann Arbor Huron (10:28.86)Shot PutJamie Giese, Dexter (39′8.5)Cora Williams, Ann Arbor Huron (36′11.5)Yeine Han, Ann Arbor Pioneer (34′11.25)Jadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (34′0.75)Ava Woodward, Chelsea (33′6.5)DiscusJadyn Jones, Ypsilanti Lincoln (107′3)Jamie Giese, Dexter (106′4.5)Ava Woodard, Chelsea (101′0)Yeine Han, Ann Arbor Pioneer (98′6)Katie Krueger, Dexter (98′5.5)High JumpGabriella Newman, Ann Arbor Pioneer (5′6)Melanie Macias, Ypsilanti Lincoln (5′2)Gianna Hoving, Ann Arbor Father Gabriel Richard (5′0)Malea Wourman, Milan (4′10)Leila Wells, Chelsea (4′10)Pole VaultSophia Mettes, Dexter (12′7)Jacki Kolano, Saline (10′3)Ella Gasiorek, Dexter (9′6)Natalie Kessler, An Arbor Skyline (9′6)Ellie Manly, Dexter (9′6)Long JumpSkylar Fletcher, Ann Arbor Pioneer (16′10)Nicole Warren, Saline (16′9.25)Mackenzie Robinson, Ann Arbor Huron (16′7)Nyla Hood, Ypsilanti (16′1)Kaliyah Favors, Ypsilanti Lincoln (15′10)MORE:Vote for the Ann Arbor-area Athlete of the Week for May 2-7If you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters.

mlive.com

Ann Arbor-area boys track and field leaderboard for April 26

ANN ARBOR – The track and field season is well underway and several athletes from the Ann Arbor area have started strong this spring. MLive has put together a list of the top boys track and field performers from the area so far during the 2022 season. Check out which athletes lead the area below. 100 DashBraxton Brann, Ann Arbor Huron (10.93)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (11.11)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (11.23)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (11.28)Cole Cabana, Dexter (11.41)200 DashMelik Williams, Ypsilanti Lincoln (22.19)Micah Davis, Dexter (23.06)Joshua Rush, Saline (23.14)Kamren Flowers, Ann Arbor Huron (23.36)Tyler Bivens, Ann Arbor Huron (23.49)400 DashBenjamin Faulkner, Saline (53.17)Jordan Embry, Ann Arbor Huron (53.20)Jaedyn Sifuna, Saline (53.48)Joshua Rush, Saline (53.56)Brendan Franklin, Ann Arbor Pioneer (53.37)800 RunJason Whitton, Saline (1:56.75)Owen Johnson, Ann Arbor Pioneer (1:59.09)Eric Overdier, Ann Arbor Pioneer (2:02.04)Matt Ruud, Ann Arbor Pioneer (2:02.69)James Harrison, Saline (2:03.10)1600 RunJames Harrison, Saline (4:26.40)Jordan Ruff, Ypsilanti Lincoln (4:26.44)Connell Alford, Chelsea (4:28.13)Owen Johnson, Ann Arbor Pioneer (4:29.19)Vincent Peterson Sand, Ann Arbor Pioneer (4:32.10)3200 RunOwen Johnson, Ann Arbor Pioneer (9:34.32)Connell Alford, Chelsea (9:56.86)Zebedee Swager, Chelsea (9:59.14)Luke Suliman, Ann Arbor Skyline (10:08.39)Chase Klapthor, Ann Arbor Pioneer (10:15.18)110 HurdlesBraxton Brann, Ann Arbor Huron (14.89)Melik Williams, Ypsilanti Lincoln (15.41)Christopher Cappello, Saline (15.87)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (15.92)Torin Moore Jr., Saline (15.96)300 HurdlesBraxton Brann, Ann Arbor Huron (41.33)Benjamin Faulkner, Saline (42.14)Connor Casey, Ann Arbor Pioneer (42.68)Torin Moore Jr, Saline (42.84)Jaivon Smith, Ann Arbor Pioneer (43.30)4X100 RelayAnn Arbor Huron (43.09)Saline (44.50)Ann Arbor Pioneer (45.05)Dexter (48.34)Chelsea (51.72)4X200 RelayYpsilanti Lincoln (1:31.41)Dexter (1:32.84)Saline (1:32.92)Ann Arbor Huron (1:35.25)Ann Arbor Pioneer (1:39.91)4X400 RelaySaline (3:30.91)Ypsilanti Lincoln (3:36.57)Ann Arbor Pioneer (3:37.71)Dexter (3:39.53)Ann Arbor Huron (3:40.01)4X800 RelayAnn Arbor Pioneer (8:02.04)Saline (8:18.74)Ann Arbor Skyline (8:19.20)Ann Arbor Huron (8:26.06)Dexter (8:27.66)Shot PutGarrett Beazley, Saline (46′3.5)Ryan Scott, Chelsea (45′6)James Livingston (44′8.5)Josh Golden, Ann Arbor Pioneer (39′)Danny Gilbert, Dexter (38′11)DiscusAidan McGuire, Chelsea (136′9)James Livingston, Dexter (133′9)Will Pinkerton, Ann Arbor Pioneer (130′4)Ryan Scott, Chelsea (129′0)Garrett Beazley, Saline (128.1)High JumpEthan Budd, Milan (6′2)Andrew Harding, Ann Arbor Huron (5′10)Samuel Fitzpatrick, Dexter (5′10)Elek King, Ann Arbor Huron (5′10)Keaton Murphy-Walstad, Dexter (5′8)Pole VaultCole Sheldon, Dexter (15′3)Dolan Gonzales, Saline (14.6)Clark Sheldon, Dexter (13′0)Malik Eisemann, Saline (13′0)Barrett Keller, Dexter (11′6)Long JumpTorin Moore Jr., Saline (21′5.5)Cole Sheldon, Dexter (21′3)Brandon Snyder, Chelsea (20.2)Jaiden Smith, Ypsilanti Lincoln (19′10.5)Leonardo Ignacio, Saline (19′10)MORE:Vote for the Ann Arbor-area Spring Athlete of the Week for April 18-23Check out the 2022 Michigan high school boys track and field event rankings as of April 22Check out the 2022 Michigan high school girls track and field event rankings as of April 22

mlive.com

Ann Arbor-area high school basketball schedule for Feb. 4, 2022

ANN ARBOR – Here is the Ann Arbor-area high school basketball schedule for Friday, Feb. 4, 2022. --BOYSAllen Park Cabrini at Ann Arbor Central, 6:30 p.m.Ann Arbor Huron at Ann Arbor Skyline, 7 p.m.Ann Arbor Pioneer at Saline, 7 p.m.Ann Arbor Rudolf Steiner at Whitmore Lake, 7 p.m.Chelsea at Adrian, 7 p.m.Detroit Loyola at Ann Arbor Father Gabriel Richard, 7 p.m.Dexter at Monroe, 7 p.m.Marine City Cardinal Mooney at Ann Arbor Greenhills, 7:30 p.m.Milan at Riverview, 7 p.m.Saline Washtenaw Christian at Brighton Livingston Christian, 7:30 p.m.Ypsilanti at Tecumseh, 7 p.m.Ypsilanti Arbor Prep at Adrian Lenawee Christian, 7 p.m.Ypsilanti Lincoln at Temperance Bedford, 7 p.m. GIRLSAdrian at Chelsea, 7 p.m.Ann Arbor Father Gabriel Richard at Farmington Hills Mercy, 7 p.m.Ann Arbor Rudolf Steiner at Whitmore Lake, 5:30 p.m.Ann Arbor Skyline at Ann Arbor Huron, 7 p.m.Monroe at Dexter, 7 p.m.Riverview Gabriel Richard at Ann Arbor Greenhills, 6 p.m.Saline at Ann Arbor Pioneer, 7 p.m.Saline Washtenaw Christian at Brighton Livingston Christian, 6 p.m.Ypsilanti at Tecumseh, 5:30 p.m.Temperance Bedford at Ypsilanti Lincoln, 7 p.m.--High school games can be viewed on livestream on the NFHS NetworkIf you would like your local high school sports news delivered free to your inbox daily, click here and sign up for one of our local high school sports newsletters. MORE:MLive’s Michigan Miss Basketball watch list for Feb. 3Clash between top teams shake up Ann Arbor-area girls basketball power rankingsMovement continues in Ann Arbor-area boys basketball power rankings

mlive.com

Top 2021 girls cross country times in Michigan as of Oct. 8

Here are the top girls cross country times in the state through Oct. 7 competition, according to athletic.net. TOP 10 IN MICHIGAN1, 11, Arianne Olson, 16:45.0PR, Holland West Ottawa, Oct 22, 12, Julia Flynn, 16:53.4, Traverse City Central, Oct 23, 12, Lani Bloom, 17:09.3PR, Ithaca, Oct 24, 10, Rachel Forsyth, 17:20.6PR, Ann Arbor Pioneer, Oct 25, 9, Helen Sachs, 17:27.8PR, Holland West Ottawa, Oct 26, 12, Rylee Tolson, 17:28.3PR, Stockbridge, Oct 27, 12, Abby VanderKooi, 17:29.9, Muskegon Western Mich. Christian, Sep 218, 10, Alyson Enns, 17:53.8, Hart, Oct 2T9, 12, Madelyn Frens, 17:56.0, Grand Rapids Christian, Aug 28T9, 10, Mary Richmond, 17:56.0PR, Frankenmuth, Oct 2LOWER PENINSULA DIVISION 11, 11, Arianne Olson, 16:45.0PR, Holland West Ottawa, Oct 22, 12, Julia Flynn, 16:53.4, Traverse City Central, Oct 23, 10, Rachel Forsyth, 17:20.6PR, Ann Arbor Pioneer, Oct 24, 9, Helen Sachs, 17:27.8PR, Holland West Ottawa, Oct 25, 12, Madison Foster, 18:02.3, Temperance Bedford, Oct 26, 11, Allison Cornell, 18:10.0PR, Forest Hills Northern, Sep 227, 12, Madi Szymanski, 18:11.3PR, Alpena, Oct 28, 12, Sarah Forsyth, 18:12.3, Ann Arbor Pioneer, Aug 289, 11, Allie Arnsman, 18:12.5PR, Grandville, Sep 1110, 12, Lauren Kiley, 18:13.6, Plymouth, Sep 11L.P. DIVISION 21, 12, Madelyn Frens, 17:56.0, Grand Rapids Christian, Aug 28, 10, Mary Richmond, 17:56.0PR, Frankenmuth, Oct 23, 10, Natalie VanOtteren, 18:12.3PR, Grand Rapids Christian, Oct 64, 10, Meghan Ford, 18:18.5, Mason, Oct 25, 10, Drew Muller, 18:20.8, East Grand Rapids, Oct 66, 11, Camryn Bodine, 18:33.6PR, East Grand Rapids, Sep 227, 12, Ainsley Workman, 18:47.2, East Grand Rapids, Sep 228, 12, Noel Vanderwall, 18:50.3, Petoskey, Sep 19, 12, Mara Longenecker, 18:51.4PR, Freeland, Sep 1110, 12, Whitney Farrell, 18:55.9PR, Freeland, Sep 11L.P. DIVISION 31, 12, Lani Bloom, 17:09.3PR, Ithaca, Oct 22, 12, Rylee Tolson, 17:28.3PR, Stockbridge, Oct 23, 10, Alyson Enns, 17:53.8, Hart, Oct 24, 12, Allison Chmielewski, 17:59.8, Roscommon, Sep 115, 10, Mylie Kelly, 18:13.9PR, Benzie Central, Oct 26, 12, Audrianna Enns, 18:24.8PR, Hart, Oct 27, 12, Meghan Beute, 18:27.7PR, Grand Rapids Covenant Christian, Sep 18, 9, Jessica Jazwinski, 18:31.5PR, Hart, Sep 259, 9, Eliza Bush, 18:33.6PR, Ypsilanti Arbor Preparatory, Sep 1810, 11, Hannah Pricco, 18:35.2PR, Lansing Catholic, Sep 25L.P. DIVISION 41, 12, Abby VanderKooi, 17:29.9, Muskegon Western Mich. Christian, Sep 212, 10, Aiden Harrand, 18:28.6PR, Buckley, Sep 253, 12, Makenna Scott, 18:34.7PR, Maple City Glen Lake, Oct 24, 9, Presley Allen, 18:44.4PR, Mendon, Oct 25, 9, Grace VanderKooi, 18:55.6PR, Muskegon Western Mich. Christian, Sep 216, 11, Ruby Hogan, 19:16.4PR, Maple City Glen Lake, Sep 117, 11, Mackenzie Lemke, 19:30.6PR, Rochester Hills Lutheran NW, Oct 58, 11, Erika Van Loton, 19:37.2, Huron Valley Lutheran, Oct 59, 10, Ava Teed, 19:44.5, Allen Park Cabrini, Oct 210, 11, Adelaida Gascho, 19:44.8PR, Johannesburg-Lewiston, Aug 28UPPER PENINSULA D1-D31, 12, Ingrid Seagren, 20:39.3, Houghton, Aug 272, 10, Lola Korpi, 20:46.0, Ishpeming, Aug 273, 9, Marlee Plaxco, 21:07.1PR, Negaunee, Sep 284, 11, Cassandra Gallagher, 21:08.6PR, Sault Ste. Marie, Oct 25, 10, Kaylen Clark, 21:25.1PR, Newberry, Oct 26, 11, Endla Harris, 21:31.4, Negaunee, Sep 287, 12, Lauren Ossenheimer, 21:34.4PR, Negaunee, Sep 288, 12, Paige Sleeman, 21:41.0, Houghton, Sep 39, 11, Attica Brandt, 21:41.1PR, Menominee, Sep 2810, 9, Monet Argeropoulos, 21:43.8PR, Marquette, Oct 5

mlive.com

Top 2021 girls cross country times in Michigan as of Sep. 24

Here are the top girls cross country times in the state through Sep. 23 competition, according to athletic.net. TOP 10 IN MICHIGAN1, 11, Arianne Olson, 17:11.4PR, Holland West Ottawa, Sep 212, 12, Julia Flynn, 17:17.6, Traverse City Central, Aug 283, 10, Rachel Forsyth, 17:23.9PR, Ann Arbor Pioneer, Sep 84, 12, Abby VanderKooi, 17:29.9, Muskegon Western Mich. Christian, Sep 21T5, 12, Lani Bloom, 17:36.8, Ithaca, Sep 2T5, 9, Helen Sachs, 17:36.8PR, Holland West Ottawa, Sep 217, 12, Madelyn Frens, 17:56.0, Grand Rapids Christian, Aug 288, 12, Allison Chmielewski, 17:59.8, Roscommon, Sep 119, 10, Mary Richmond, 18:09.6, Frankenmuth, Sep 1110, 11, Allison Cornell, 18:10.0PR, Forest Hills Northern, Sep 22LOWER PENINSULA DIVISION 11, 11, Arianne Olson, 17:11.4PR, Holland West Ottawa, Sep 212, 12, Julia Flynn, 17:17.6, Traverse City Central, Aug 283, 10, Rachel Forsyth, 17:23.9PR, Ann Arbor Pioneer, Sep 84, 9, Helen Sachs, 17:36.8PR, Holland West Ottawa, Sep 215, 11, Allison Cornell, 18:10.0PR, Forest Hills Northern, Sep 226, 12, Sarah Forsyth, 18:12.3, Ann Arbor Pioneer, Aug 287, 11, Allie Arnsman, 18:12.5PR, Grandville, Sep 118, 12, Lauren Kiley, 18:13.6, Plymouth, Sep 119, 12, Madison Foster, 18:14.6, Temperance Bedford, Sep 1810, 10, Jayden Harberts, 18:21.5, Macomb Dakota, Sep 11L.P. DIVISION 21, 12, Caleb Jarema, 15:21.1PR, Pinckney, Sep 182, 11, Braydon Honsinger, 15:44.7PR, Freeland, Sep 113, 9, TJ Hansen, 15:49.7PR, Freeland, Sep 11T4, 12, Garrett Winter, 15:53.0PR, Parchment, Sep 1T4, 12, Tinsae Nelson, 15:53.0PR, Grand Rapids Christian, Sep 226, 12, Ian Hill, 15:53.1PR, Spring Lake, Sep 177, 12, Ben Zwart, 15:54.3PR, Grand Rapids Christian, Sep 228, 11, Michael Hegarty, 15:59.1, Dearborn Divine Child, Sep 179, 12, Nick Cockerel, 15:59.6PR, Otsego, Sep 1110, 10, Connell Alford, 15:59.8, Chelsea, Sep 14L.P. DIVISION 31, 12, Lani Bloom, 17:36.8, Ithaca, Sep 22, 12, Allison Chmielewski, 17:59.8, Roscommon, Sep 113, 10, Alyson Enns, 18:15.3, Hart, Aug 284, 12, Rylee Tolson, 18:19.0, Stockbridge, Sep 215, 12, Meghan Beute, 18:27.7PR, Grand Rapids Covenant Christian, Sep 16, 9, Eliza Bush, 18:33.6PR, Ypsilanti Arbor Preparatory, Sep 187, 9, Jessica Jazwinski, 18:42.0PR, Hart, Sep 218, 10, Madison Osterberg, 18:50.9, Jackson Lumen Christi, Sep 189, 10, Mylie Kelly, 18:52.9, Benzie Central, Sep 1410, 11, Hannah Pricco, 18:57.0, Lansing Catholic, Sep 9L.P. DIVISION 41, 12, Abby VanderKooi, 17:29.9, Muskegon Western Mich. Christian, Sep 212, 12, Makenna Scott, 18:51.1, Maple City Glen Lake, Aug 283, 10, Aiden Harrand, 18:55.1, Buckley, Aug 284, 9, Grace VanderKooi, 18:55.6PR, Muskegon Western Mich. Christian, Sep 215, 9, Presley Allen, 19:08.6PR, Mendon, Aug 256, 11, Ruby Hogan, 19:16.4PR, Maple City Glen Lake, Sep 117, 11, Erika Van Loton, 19:38.0, Huron Valley Lutheran, Sep 188, 11, Adelaida Gascho, 19:44.8PR, Johannesburg-Lewiston, Aug 289, 10, Amelia Thompson, 19:55.3, Big Rapids Crossroads Academy, Aug 2810, 9, Ella Knudsen, 19:58.9PR, Leland, Aug 20UPPER PENINSULA D1-31, 12, Ingrid Seagren, 20:39.3, Houghton, Aug 272, 10, Lola Korpi, 20:46.0, Ishpeming, Aug 273, 11, Cassandra Gallagher, 21:37.6PR, Sault Ste. Marie, Sep 184, 12, Paige Sleeman, 21:41.0, Houghton, Sep 35, 11, Endla Harris, 21:50.9, Negaunee, Sep 96, 12, Landry Koski, 21:52.6PR, Rock Mid-Peninsula, Sep 37, 9, Aubrey Smith, 21:57.8PR, Ironwood, Sep 98, 11, Natalie Stone, 21:58.6PR, Wakefield-Marenisco/Bessemer, Sep 99, 11, Claire Filpus, 22:13.6PR, Houghton, Sep 1610, 10, Retta Boburka, 22:13.8, Ishpeming Westwood, Sep 9MORETop 2021 girls cross country times in Michigan as of Sep. 3Top 2021 girls cross country times in Michigan as of Sep. 10Top 2021 girls cross country times in Michigan as of Sep. 17

mlive.com