The complete lineup for Ann Arbor Summer Festival 2022 is here

Credit: Myra Klarman Photography | Ann Arbor Summer Festival

ANN ARBOR – Ann Arbor Summer Festival announced its complete lineup for the 2022 season on Tuesday that will kick off on June 10 and run through July 3.

During the three week festival, nearly 200 individual events will take place at Summer Fest. This includes 89 concerts on both of Top of the Park’s stages, located on University of Michigan’s Ingalls Mall.

The Rackham Stage will be located at 915 E. Washington Street and the O&W Grove Stage will be located under Burton Memorial Tower.

Read: Ann Arbor Summer Festival announces 2022 wellness series

Musical acts will include Athletic Mic League, Devon Gilfillian, Cold Tone Harvest, ADG7, Dani Darling and more.

Pink Martini featuring China Forbes will perform a headlining concert on June 29 at the Power Center.

See the full festival calendar here.

2022 marks the full return of Ann Arbor Summer Festival since the start of the COVID-19 pandemic.

“We’re so excited to return to Top of the Park,” A2SF executive director Mike Michelon said in a release. “This season will serve as a reunion for communities from throughout the County and an opportunity for some incredible shared experiences.”

Credit: Ann Arbor Summer Festival © Myra Klarman Photography.com

Read: Watch these movies by moonlight at Ann Arbor Summer Festival

Music lineup for Top of the Park (Tuesday-Sunday nights):

Friday, June 10

  • 5 p.m. - Ron Brooks Trio
  • 6 p.m. - Sarah D’Angelo
  • 7 p.m. - Vibes with the Tribes Music & Culture Hour
  • 8:30 p.m. - Dames Brown
  • 10:15 p.m. - Alise King

Saturday, June 11

  • 5 p.m. - Lorian Janine
  • 5:30 p.m. - Ki5
  • 7 p.m. - Jive Colossus
  • 8:30 p.m. - Natu Camara
  • 10:30 p.m. - Shake Steady

Sunday, June 12

  • 5 p.m. - Aspen Jacobson
  • 6 p.m. - Hannah Baiardi
  • 7 p.m. - Miss Paula and the Candy Bandits
  • 8:15 p.m. - ADG7

Tuesday, June 14

  • 5 p.m. - Ceolsige
  • 6 p.m. - Flea Circus Featuring Mr. B.
  • 7 p.m. - Honey and Blue
  • 8:30 p.m. - Chris Canas Band

Wednesday, June 15

  • 5 p.m. - Jackamo
  • 6 p.m. - ANA
  • 7 p.m. - TBD
  • 8:30 p.m. - Dani Darling

Thursday, June 16

  • 5 p.m. - Amy Petty
  • 7 p.m. - Peter Madcat Ruth’s C.A.R.Ma. Quartet
  • 8:15 p.m. - Devon Gilfillian

Friday, June 17

  • 5 p.m. - Sean Dobbins
  • 7 p.m. - KESSWA
  • 8:30 p.m. - Vespre
  • 10:15 p.m. - Thornetta Davis

Saturday, June 18

  • 5 p.m. - Victor Samalot
  • 6 p.m. - Pancho Villa’s Skull
  • 7 p.m. - Tumbao Bravo
  • 8:30 p.m. - Orquesta RITMO
  • 10:15 p.m. - Orquesta Tradición

Sunday, June 19

  • 5 p.m. - Al Bettis
  • 6 p.m. - Gwenyth Hayes
  • 7 p.m. - Kidsrock: The Uncle Devin Show
  • 8:30 p.m. - Lady Sunshine and the X Band

Tuesday, June 21

  • 5 p.m. - Anne Erlewine
  • 6 p.m. - Remnose
  • 7 p.m. - Garba360
  • 8:30 p.m. - Misty Lyn and the Big Beautiful

Wednesday, June 22

  • 5 p.m. - Rochelle Clark
  • 6 p.m. - Tina in the Sand
  • 7 p.m. - Michelle Billingsly
  • 8:30 p.m. - John Holk and the Sequins

Thursday, June 23

  • 5 p.m. - Dick Siegel
  • 6 p.m. - Billy & Emily
  • 7 p.m. - London Beck
  • 8:30 p.m. - Kenyatta Rashon

Friday, June 24

  • 5 p.m. - Jordan Hamilton
  • 6 p.m. - Estar Cohen
  • 7 p.m. - Chirp
  • 8:30 p.m. - Paddlebots
  • 10:15 p.m. - Funkwagon

Saturday, June 25

  • 5 p.m. - Joe Wachter
  • 6 p.m. - Jill Govan
  • 7 p.m. - Nadim Azzam
  • 8:30 p.m. - LADAMA
  • 10:30 p.m. - The Go Rounds

Sunday, June 26

  • 5 p.m. - Kuwento Mizik
  • 6 p.m. - Virago
  • 7 p.m. - Kidsrock: Little Miss Ann
  • 8:30 p.m. - Hullabaloo

Tuesday, June 28

  • 5 p.m. - Audra Kubat
  • 6 p.m. - Chris DuPont
  • 7 p.m. - The Daynites
  • 8:30 p.m. - Summer Like the Season

Wednesday, June 29

  • 5 p.m. - Djangophonique
  • 7 p.m. - The Aston Neighborhood Pleasure Club
  • 8:30 p.m. - Planet D Nonet

Thursday, June 30

  • 5 p.m. - slapslap
  • 7 p.m. - Patty PerShayla & the Mayhaps
  • 8:30 p.m. - Frontier Ruckus

Friday, July 1

  • 5 p.m. - Ingrid Racine
  • 6 p.m. - Ramona Collins
  • 7 p.m. - Cold Tone Harvest
  • 8:30 p.m. - Earth Radio
  • 10:15 p.m. - Sabbatical Bob

Saturday, July 2

  • 5 p.m. - Nickie P
  • 6 p.m. - Leslie DeShazor
  • 7 p.m. - Nique Love Rhodes and the NLR Experience
  • 8:45 p.m. - Mollywop!
  • 10:45 p.m. - Athletic Mic League

Sunday, July 3

  • 5 p.m. - Cantu
  • 6 p.m. - Brain Plasticity Ukulele Collective
  • 7 p.m. - The Claudettes
  • 8:30 p.m. - George Bedard and the Kingpins

The festival will also feature The Annex Series, which it describes as an “eclectic venue hosting installations by world-renowned artists, local DIY workshops, public conversations, and fun programs for all ages.”

Here’s a sample of what you can expect at the venue:

Friday, June 10

  • Feel Good Friday with UMMA

Saturday, June 11

  • Zero Waste Extravaganza

Sunday, June 12

  • Telescopes with the Detroit Observatory

Tuesday, June 14

  • Neutral Zone - Music and Spoken Word

Wednesday, June 15

  • U-M Book Arts Studio - What’s your Type? Printing Activity

Thursday, June 16

  • AADL - Pokémon Gaming Night

Saturday, June 18

  • Maker Works - Pewter Sand Casting A2SF Tokens!

Tuesday, June 21

  • Garba360 Cuisine Tasting

Wednesday, June 22

  • AADL - Bob Ross Painting

Thursday, June 23

  • Anishinaabe Miijiim - The Food Of The People

Sunday, June 26

  • Take a Bookmark Break with U-M Library!

Wednesday, June 29

  • AADL - World Famous Trivia

Thursday, June 30

  • Returning Somewhere New - An Evening of Poetry

Friday, July 1 & Saturday, July 2

  • Illuminatus Lasers - Dancing and Lunchboxing with Lasers

For more information, visit a2sf.org


About the Author:

Meredith has worked for WDIV since August 2017 and was voted one of Washtenaw County's best journalists in 2019 by eCurrent's readers. She covers the community of Ann Arbor and has a Master's degree in International Broadcast Journalism from City University London, UK.